Artykuły

Lusławice. We wtorek inauguracja Europejskiego Centrum Muzyki

We wtorek uroczyście zainauguruje działalność Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Instytucja jest dedykowana artystycznie utalentowanej młodzieży z całej Europy, która pod okiem mistrzów będzie tam doskonalić swój warsztat muzyczny.

Jak powiedział PAP Krzysztof Penderecki, pomysł, aby w niewielkich małopolskich Lusławicach niedaleko Tarnowa stworzyć ośrodek muzyczny o europejskim zasięgu, pojawił się kilkanaście lat temu, ale realnych kształtów nabrał niedawno, gdy pojawiła się możliwość pozyskania na ten cel funduszy unijnych.

- Starania trwały kilkanaście lat. Od razu chciałem, żeby tu można było zbudować salę koncertową, a potem projekt się rozrósł od sali do centrum kształcenia młodzieży. To jest też mój dług do spłacenia, bo całe moje studia i wykształcenie było w Polsce i wydawało mi się, że powinienem coś zrobić dla młodzieży - powiedział kompozytor.

Według niego symboliczny charakter będzie miała wtorkowa uroczystość inauguracji placówki, na którą specjalnie przyjedzie światowej sławy skrzypaczka Anne-Sophie Mutter wraz z młodzieżowym oktetem Mutter's Virtuosi oraz kwartet smyczkowy Apollon Musagete. Podczas koncertu wystąpi także Lusławicka Orkiestra Talentów - zespół złożony z laureatów ogólnopolskich przesłuchań instrumentalnych, stworzony w tym roku w lusławickim Centrum.

- Anne-Sophie Mutter nie zagra solo, ale ze swoimi studentami - i to jest najważniejsze. Chciałem w ten sposób pokazać, w jakim celu powstała ta instytucja - podkreślił Penderecki.

Jak zapowiedział, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach jest dedykowane artystycznie utalentowanej młodzieży z całej Europy. Pod okiem mistrzów swój warsztat będą tam wszechstronnie doskonalić młodzi instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci.

- Znam tylu wspaniałych muzyków, którzy już się anonsują, będą przyjeżdżać, dawać mistrzowskie kursy, tak że pomysłów nam nie zabraknie. To jest czołówka światowa, jak zobaczyli zdjęcia obiektu, to każdy chce tutaj przyjechać - mówił kompozytor.

On sam - jak zaznaczył - zamierza raczej prowadzić kursy orkiestrowe i razem z młodzieżą przygotowywać repertuar. - Na wakacjach młodzież będzie mogła spędzić tu nawet sześć tygodni, a po takim czasie to rzeczywiście będzie już orkiestra, dla której będziemy organizować koncerty w całym kraju - zaznaczył Penderecki.

Dodał, że we wtorek nastąpi oficjalnie otwarcie Centrum, ale funkcjonuje ono już od kilku miesięcy. Dotychczasowe koncerty odbywały się zawsze przy pełnej sali, wysłuchało ich do tej pory ponad 4 tysiące słuchaczy.

- Nie spodziewałem się, że będzie pełna sala na każdym koncercie, ale obserwujemy olbrzymie zainteresowanie, przyjeżdżają do nas słuchacze z Krakowa, z Tarnowa, a także z najbliższych okolic - powiedział artysta.

Jak podkreślił, obiekt, który powstał w sąsiedztwie należącego do niego zabytkowego dworu to "następny, a może już ostatni etap w jego życiu".

- Posadziłem park, podniosłem z ruiny ten dwór - trwało to 40 lat. Od bardzo dawna chodził mi też po głowie pomysł zbudowania tego kampusu. Myślę, że teraz jestem spełniony, co mogę jeszcze zrobić, może napisać jeszcze kilka utworów? - dodał kompozytor.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało wybudowane od podstaw w ciągu 16 miesięcy i kosztowało blisko 65 mln zł z czego 50 mln stanowiły środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę, po 5 mln zł, dołożyło województwo małopolskie, budżet państwa oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

Centrum zostało zaprojektowane jako wysokiej klasy, wielofunkcyjny obiekt muzyczny stwarzający możliwości wszechstronnego doskonalenia w dziedzinie muzyki, organizacji koncertów oraz kameralnych spektakli baletowych.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano zespół budynków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Sercem obiektu jest nowoczesna sala koncertowa na 650 miejsc spełniająca najwyższe światowe standardy akustyczne. Są też sale prób orkiestry i ćwiczeń baletowych. Zdaniem specjalistów wykonana z naturalnych materiałów sala (dąb, świerk) jest najlepszą tej wielkości salą koncertową w Polsce.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało utworzone na podstawie umowy zawartej we wrześniu 2005 r. między ministrem kultury a Stowarzyszeniem Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego. We wrześniu 2009 r. do współprowadzenia centrum przystąpiło dodatkowo województwo małopolskie. Te trzy instytucje zobowiązały się do finansowania przedsięwzięcia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji