Artykuły

Wrocław. Promocja "Dziennika żałobnego" w Tajnych Kompletach

Dziś w księgarni Tajne Komplety w spotkaniu promocyjnym "Dziennika żałobnego" Rolanda Barthes'a w tłum. Kajetana Marii Jaksendera udział wezmą Anna Wojciechowska, redaktorka prowadząca książki oraz dr Sławomir Barć z Zakładu Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dyskusję poprowadzi dramaturżka Teatru Polskiego i redaktorka "Notatnika Teatralnego" Marzena Sadocha.

Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Polskiego Igor Kujawski. "Dziennik żałobny" ukaże się pod koniec maja br. nakładem wydawnictwa Teatru Polskiego i rozpocznie serię wydawniczą teatru.

"Dziennik żałobny" jest konsekwencją naszego zainteresowania francuskim filozofem - 9 lutego 2013 na Scenie na Świebodzkim odbyła się prapremiera "Mitologii" pod pretekstem Rolanda Barthes'a w reżyserii Pawła Świątka.

Planowana seria książek to poszerzenie działalności statutowej teatru. Inspiracją do nich za każdym razem będą spektakle jako punkt wyjścia do poruszenia najciekawszych zjawisk teatralnych, ale także problemów współczesnego świata, polityki, ekonomii i kultury. Głównymi założeniami serii są towarzyszenie teatrowi, zwiększenie pola jego oddziaływania, ułatwianie jego odbioru, przybliżanie jego wieloaspektowości i intelektualne obudowywanie przedstawień, co pozwoli na pozostawienie po nich trwałego śladu.

"Dziennik żałobny" Rolanda Barthes'a to nieprzetłumaczony dotąd na język polski tekst tego wybitnego francuskiego pisarza i filozofa, który we Francji i Włoszech stał się intelektualnym i artystycznym wydarzeniem. To bardzo sugestywny zapis żałoby, w jakiej pogrążył się autor po śmierci swojej matki, z którą łączyła go głęboka, symbiotyczna relacja. Odejście Henrietty Barthes złamało życie pisarza na pół - odtąd zmieniła się jego literacka forma, pisanie przestało być "udawane", ustępując miejsca egzystencji. Dziennik to zbiór 330 w większości datowanych fiszek, uporządkowanych, często bardzo krótkich, osobistych zapisków tragicznego doświadczenia, i wreszcie próba określenia, kim się jest, gdy umiera najbliższy człowiek. To nie tylko rozprawa filozoficzna, niezwykle celnie opisująca świat po stracie, ale także bardzo intymna lektura, opowiadająca o dramacie, z którym każdemu z nas przyszło lub przyjdzie się zmierzyć.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu książki na Znanym Portalu Społecznościowym ;-)

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide a la publication de l'Institut Français.

***

28 maja 2013, godz. 19:00/Księgarnia Tajne Komplety (ul. Przejście Garncarskie 2)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji