Artykuły

Polska w pigułce

Sztukę Wiesława Myśliwskiego "Re­quiem dla gospodyni", którą opubliko­wał niedawno miesięcznik "Dialog", na swój warsztat reżyserski wziął Kazi­mierz Dejmek.

Prapremiera odbędzie się w Te­atrze Narodowym, na Scenie przy Wierzbowej, w niedzielę. Jest to dru­gie spotkanie Dejmka z twórczoś­cią autora "Widnokręgu". Pierwsze miało miejsce przy realizacji "Drze­wa" w 1988 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. "Requiem dla gospody­ni" jest czwartym dramatem Wiesła­wa Myśliwskiego. Wcześniej powstały "Złodziej" i "Klucznik", którego fil­mową wersję, ze świetną rolą Tade­usza Łomnickiego, przygotował w la­tach 70. Wojciech Marczewski.

Prozą Myśliwskiego zainteresowała się Izabella Cywińska, adaptując dla Te­atru Telewizji "Kamień na kamieniu" i nagrodzony Nagrodą Literacką Nike w 1997 roku "Widnokrąg".

Autor w swoich wcześniejszych sztu­kach zachowujący klasyczną zasadę trzech jedności i tym razem nie odstę­puje od tej zasady. Rzecz dzieje się współcześnie. Na wsi umiera gospody­ni. Zgodnie z obyczajem powinno na­stąpić czuwanie przy zmarłej. I tak się dzieje, na scenie gromadzą się jej bli­scy, ale nie tylko. Pojawiają się również nieoczekiwani, bardzo tajemniczy go­ście: niespodziewani turyści, chłopiec badający w okolicy życie nietoperzy, emeryt włóczący się po kraju z walizką pełną książek. Obrzęd czuwania nie przebiega tak jak powinien. Może z powodu braku wódki, bo taka była wola gospodyni, może z powodu obecnego na środku sceny telewizora, bez które­go nikt już nie może się obejść. Gdzie należy szukać przyczyn niemożności odprawienia tradycyjnego obrzędu czu­wania? - to jedno z pytań, które stawia­ją twórcy przedstawienia.

Tekst "Requiem dla gospodyni" można traktować jako nawiązanie do "Wesela" Wyspiańskiego, którego akcja działa się dokładnie sto lat temu. Do domu gospodyni, podobnie jak do bro­nowickiej chaty schodzą się przedstawi­ciele różnych poglądów i "stanów".

Występują min.: Ewa Konstancja Bułhak, Dorota Landowska, Emilian Kamiński, Jacek Różański i Zdzisław Tobiasz. Scenografia: Jan Polewka, mu­zyka: Stanisław Radwan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji