Artykuły

Bez związków z Weselem

"Requiem..." to czwarty dramat autora "Widnokręgu". Wcześniej po­wstały: "Złodziej" (1973), "Klucz­nik" (1978) i "Drzewo" (1988).

Tak jak w poprzednich, tutaj tak­że autor zachowuje klasyczną zasa­dę trzech jedności. Akcja rozgrywa się w ciągu doby, w jednym miej­scu i osnuta jest na jednym wątku.

Na współczesnej wsi umiera jedna z gospodyni. Jej śmierć po­woduje, że w domu spotykają się bliscy, znajomi, a także nieoczeki­wani goście: Turyści, Młodzieniec badający w okolicy życie nietope­rzy, Emeryt włóczący się po kraju z walizką książek. Obrzęd czuwania nie układa się jednak tak jak powinien.

"Requiem..." porównywane jest do "Wesela" Stanisława Wyspiań­skiego. Podobieństwa sugerują da­ta powstania dramatu (dokładnie sto lat później), akcja która rozgry­wa się w wiejskiej chacie, i boha­terowie: osoby różnych stanów, poglądów, zawodów. Wiesław Myśliwski twierdzi jednak, że nie było to celowe. - Nie nawiązywa­łem w mojej intencji do dramatu Wyspiańskiego. Wszystko, co pi­szę, niezależnie od tego, z jaką tra­dycją jest to kojarzone przez czy­telników, staram się wywieść z doświadczeń mi bliskich. A mo­ją jedyną tradycją jest kultura chłopska, której w tej chwili już nie ma - powiedział. - Uważam, że kultura chłopska umarła bez­powrotnie i definitywnie. Żywot­na jest kultura ludowa, ale to quasi-kultura chłopska - mówił naj­wybitniejszy polski pisarz współ­czesny.

Scenografię do spektaklu przygo­tował Jan Polewka, a muzykę skom­ponował Stanisław Radwan.

Wystąpią: Krzysztof Gosztyła/Janusz Zakrzeński jako Gospodarz, Dorota Landowska (Gospodyni), Łukasz Lewandowski (Boleś), Ewa Konstancja Bułhak (Weronka), Be­ata Scibakówna (Dominika), Paweł Tołwiński (Darek), Jacek Różański (John) i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji