Artykuły

Wrocław. Archiwum Miłobędzkiej i Falkiewicza trafiło do Ossolineum

Rękopisy wierszy, adaptacji teatralnych i książek oraz ogromna kolekcja listów autorstwa poetki Krystyny Miłobędzkiej oraz jej męża, eseisty i krytyka teatralnego Andrzeja Falkiewicza trafiły w czwartek do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Archiwum przekazane przez Miłobędzką do Ossolineum obejmuje twórczość poetki i jej męża od lat 60 XX w. do współczesności. Oprócz rękopisów wierszy i esejów znajdują się w nim m.in. scenariusze i adaptacje sztuk teatralnych.

- To w przypadku Miłobędzkiej osiem tomów wierszy, ale w archiwum znajdują się również wiersze, które nie weszły do tomów i jest ich bardzo dużo. To pokazuje, że za każdym razem poetka dokonuje bardzo solidnej selekcji swojej twórczości. Jest tam również bardzo dużo notatek i rękopisów. Zdarzało się, że jeden wiersz był pisanych przez Miłobędzką przez kilka lat i to w siedmiu brulionach - powiedział w rozmowie z PAP historyk literatury dr Jarosław Borowiec, który od dwóch lat zajmuje się opracowywaniem twórczości Miłobędzkiej i Falkiewicza.

W archiwum znajduje się również bogata kolekcja korespondencji Miłobędzkiej i Falkiewicza z poetami i twórcami teatralnymi, m.in. z Tymoteuszem Karpowiczem. Imponująco wygląda także kolekcja prywatnej korespondencji Miłobędzkiej i Falkiewicza. - Teraz jest ona objęta klauzulą tajności. Listy zgromadzone w dwóch potężnych walizach są obecnie porządkowane. Jest to o tyle ciekawe, że zawierają one początkowe próbki literackie małżonków. Są tam również teksty teoretyczne, rzucające światło na ich spojrzenia na twórczość literacką - mówił Borowiec.

Z okazji przekazania archiwum w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich otwarto w czwartek wystawę poświęconą twórczości Miłobędzkiej i Falkiewicza. W gablotach umieszczono rękopisy ich dzieł, notatki oraz wydania książek z osobistymi dedykacjami. - To jedynie próbka tego, co znajduje się w archiwum - mówił Borowiec.

Krystyna Miłobędzka jest tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. Poetka zadebiutowała w 1960 r. tomikiem wierszy "Anaglify". W ostatnich latach opublikowały dwa tomy wierszy "Gubione" (2008) oraz w zeszły roku - "Dwanaście wierszy w kolorze". Poetka jest również autorką scenariuszy przedstawień teatralnych dla dzieci i prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecięcemu. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana.

Andrzej Falkiewicz - eseista, krytyk teatralny i literacki - był kierownikiem literackim w kilku teatrach w Polsce, m.in. w Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu. Był członkiem redakcji miesięcznika "Odra". Falkiewicz debiutował w roku 1958 szkicem "O teatrze Sartre'a" na łamach "Dialogu" (wydał dwa tomy tekstów o teatrze: "Mit Orestesa. Szkice o dramaturgii współczesnej" i "Teatr-Społeczeństwo"). Podjął też krytykę literacką. W 1981 r. opublikował pierwszą w Polsce książkę o Witoldzie Gombrowiczu - "Polski kosmos. 10 esejów przy Gombrowiczu". Zajmował się również m.in. twórczością Edwarda Stachury. Zmarł w 2010 r. w wieku 81 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji