Artykuły

Kraków. Kantor na fotogramach Jacka Marii Stokłosy

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaprasza na otwarcie wystawy "Klasa" - fotogramy Jacka Marii Stokłosy dnia 27 września 2005, godz.17 do Galerii - Pracownia Tadeusza Kantora w Krakowie przy ul. Siennej 7/5.

Prezentowany zestaw to zobrazowane przeze mnie wspomnienie Klasy, grupy ludzi których zjednoczyła wola Tadeusza Kantora. Decyzja ta wpłynęła na ich życie, na ich stosunek do otaczającej rzeczywistości, na ich psychikę, a nawet ich kondycję fizyczną. To była umieszczona w określonym czasie kilku lat, mała społeczność, żyjąca pod dyktando jednego człowieka. Ta uległość to wynik uznania i akceptowania jego wizji świata i sztuki. Ta grupa ludzi tworzyła spektakl "Umarła Klasa", genialne dzieło, będące ukoronowaniem wieloletnich doświadczeń teatralnych wybitnego twórcy.

Klasa na całym świecie powodowała euforię u publiczności teatrów. Każdy spektakl był inny, zgodny z wolą reżysera, za każdym razem żłobił również nowe wzruszenia w jego odtwórcach.

Byłem trybikiem w tym sprawnym mechanizmie. W "złotej obsadzie" - jak to kiedyś w Rzymie oznajmił Tadeusz. Chcąc odtworzyć ten czas, te uniesienia, mniej skupiam się na spektaklu, staram się pokazać obrazy, ludzi, eksponaty, przypominam sytuacje towarzyszące, zapamiętane w naszej świadomości i odtwarzające klimat tych dni. Oto Balzak obserwujący kaczki pływające w stawie parku w Grazu. Zapisuję ten obraz tak charakterystyczny dla tego artysty, nie tylko malarza, człowieka, ale również wyrazistej postaci scenicznej.

Próbuję zatrzymać miniony czas montując go w kadry. Umarła Klasa nie może umrzeć. Umierają ludzie, jest ich coraz mniej, z nimi umierają wspomnienia, dlatego to wyjątkowe niejednoznaczne dzieło musi być zapisywane na wiele sposobów. Tylko tak można oddać jego złożoność. I to jest jedna z prób zapisu.

Jacek Maria Stokłosa

****

Jacek Maria Stokłosa

Artysta grafik, fotografik, mgr sztuki, studia na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Grafiki w roku 1972.

Działalność twórcza od roku 1963. Uprawia grafikę artystyczną, nagroda na VI Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, udział w kilkudziesięciu międzynarodowych prezentacjach graficznych na świecie.

Dziedzina w której wypowiada się równolegle to fotografia artystyczna, kreacyjna. Udział w pierwszych manifestacjach tego kierunku w Polsce.

Związany artystycznie ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal, przez dwadzieścia lat występował w teatrze Cricot 2, Tadeusza Kantora.

W 1967 powstaje "Druga Grupa" składającą się z trzech osób (Jacek Maria Stokłosa, Lesław i Wacław Janiccy). Razem działają w obszarze sztuki enviroment i konceptualnej, tworząc ważne dla polskiej awangardy zdarzenia. W roku 1973 "Druga Grupa" pokazuje instalację "Gwarancja 25-35" na VIII Biennale Sztuki Młodych w Paryżu. W 1999 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na wystawie "Refleksja konceptualna w sztuce polskiej - Doświadczenia dyskursu 1965-1975" pokazano przegląd realizacji "Drugiej Grupy".

Indywidualne wystawy: "Synchronizacja Niemożliwa", "Pionier", "Makieta", "Pytanie" w Galerii Foksal w Warszawie, W 1988 roku w Krakowie w Galerii ZPAF powstaje "Videoinstalacja", która neguje zbytnią fascynację współczesną techniką przekazu i przedkładanie formy nad treść przekazu. Duża instalacja "Poza Wyborem" pokazana w 1992r. jako indywidualna ekspozycja na Foto Expo w Göteborgu następnie w Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ON w Poznaniu i BWA w Słupsku. W roku 1995 indywidualna wystawa-instalacja "Silver Shadow" w Starmach Gallery w Krakowie. Udział w wystawach Katedry Fotografii krakowskiej ASP w Bratysławie, Pradze i Krakowie. Indywidualna wystawa "Mój Tadeusz Kantor" w ramach Festiwalu Kraków 2000. W 2001 instalacja "Zakamarki" w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Uprawia grafikę użytkową i wystawiennictwo.

We współpracy z prof. Barbarą Borkowską projekty i realizacje nagradzanych ekspozycji na Targach Poznańskich w latach 1995,1996, 1997. Projektują ekspozycje muzealne: Zamek na Wawelu - Jan Vermeer "Święta Prakseda", Pałac Sztuki w Krakowie - "Gustaw Klimt", Galeria MCK w Krakowie - "Georg Grosz", "W kręgu historyzmu", "Oscar Kokoschka". Ekspozycja Muzeum Pediatrii Collegium Medicum UJ. Projekt i realizacja nowych rozwiązań informacji wizualnej na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 1999 roku /wraz prof. Barbarą Borkowską/ zostaje laureatem międzynarodowego konkursu na projekt stałej ekspozycji w budynku "Sauny" na terenie b. obozu Birkenau. W roku 2002 ekspozycja ta została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie - fotografia cyfrowa i przetwarzanie komputerowe. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków - prezes Okręgu Krakowskiego ZPAP przez dwie kadencje od 1996 do 2002. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików - członek Zarządu Okręgu. Członek Towarzystwa Przetwarzania Obrazów. Radny Dzielnicy V miasta Krakowa przez trzy kadencje /1992-2002/, bezpartyjny Krakowianin, lat 59, wdowiec, syn Piotr, iberysta absolwent UJ, tradycje rodzinne w Krakowie przodków z linii Szwarcenberg Czernych i Höffelmajerów sięgają XIII wieku

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji