Artykuły

Włochy. Penderecki/Greenwood na festiwalu muzyki współczesnej w Arco

12 lipca br. we włoskim Arco w ramach festiwalu muzyki współczesnej Contemporanea, Rassegna di musica nuova zaprezentowany zostanie muzyczny projekt Penderecki/Greenwood, przygotowany w 2011 roku specjalnie na Europejski Kongres Kultury i cieszący się nieprzerwanie uznaniem zarówno krytyków jak i słuchaczy.

Do tego wyjątkowego muzycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego polskiego kompozytora, czołowego przedstawiciela awangardy muzycznej lat 60. XX wieku i Jonnego Greenwooda, twórcy muzyki i instrumentalisty, znanego przede wszystkim jako gitarzysta Radiohead, po raz pierwszy doszło we Wrocławiu we wrześniu 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Wówczas kompozycji Pendereckiego oraz polskich i światowych premier utworów Greenwooda inspirowanych jego muzyką wysłuchała wielotysięczna publiczność zgromadzona w Hali Stulecia. Od tamtego czasu ten bezprecedensowy projekt z ogromnym sukcesem zaprezentowano w słynnym londyńskim Barbican Hall oraz podczas ubiegłorocznej edycji Open'er Festival. Artystyczna współpraca zainicjowana przez NInA specjalnie z okazji Polskiej Prezydencji zaowocowała również płytą CD, która w marcu 2012 roku we współpracy z Instytutem ukazała się nakładem Nonesuch Records.

Tego lata, Polymorphia Krzysztofa Pendereckiego, utwór pochodzący z awangardowego okresu twórczości kompozytora i muzyczna odpowiedź Jonnego Greenwooda - 48 Responses to Polymorphia z 2011 roku w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Pendereckiego i Marka Mosia zaprezentowane zostaną publiczności festiwalu Contemporanea, Rassegna di musica nuova w Arco we Włoszech.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny odbędzie się 12 lipca i wpisze się w koncept tegorocznej edycji festiwalu - prezentację twórczości Krzysztofa Pendereckiego w związku z 80. rocznicą jego urodzin. Program, istniejącego od 2011 roku festiwalu, obejmie również prezentację linii rozwoju polskiej muzyki współczesnej poprzez ukazanie twórczości m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego czy Zbigniewa Preisnera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji