Artykuły

Prof. Wojciech Dudzik o dziesięcioleciu Instytutu Teatralnego

W związku z zainicjowaną przez prof. Grzegorza Niziołka dyskusją o działalności Instytutu Teatralnego prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, prof. Wojciech Dudzik, upoważnił nas do opublikowania listu, jaki skierował do dyrektora i pracowników Instytutu z okazji dziesięciolecia jego istnienia.

Szanowny Pan

Maciej Nowak

Dyrektor

Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

w Warszawie

Szanowny Panie Dyrektorze,

nie mogąc przybyć na dzisiejszą uroczystość jubileuszową z powodu pobytu za granicą, przesyłam tą drogą najlepsze i najserdeczniejsze gratulacje z okazji 10-lecia Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - dla Pana i dla Całego Znakomitego Zespołu.

Przez te dziesięć lat Instytut stał się dla naszego środowiska tak ważną instytucją, że bez niej już nie wyobrażamy sobie kulturalnej/teatralnej mapy Polski. Początki zaś były dość skromne i trudne - co dobrze pamiętam, z ramienia ówczesnego Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru brałem bowiem udział w dyskusjach o konieczności ocalenia niechcianej przez ZASP dokumentacji teatralnej poprzez powołanie Instytutu, który zająłby się jej ochroną, a także różnymi formami działalności, na którą nie było wcześniej miejsca w istniejących placówkach teatralnych i teatrologicznych. W ramach tych dyskusji zabierałem też głos w sprawie projektu instytutowego statutu - potem został on zresztą w niektórych punktach zmieniony, ale wyznaczone wówczas cele nie zostały zakwestionowane przez nikogo ani wtedy, na początku, ani przez następnych dziesięć lat. Dziś - jako prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, które powstało w wyniku przekształcenia dawnego Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, by stworzyć płaszczyznę współpracy dla badaczy reprezentujących wszelkie subdyscypliny i orientacje metodologiczne - z satysfakcją stwierdzam, że Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego konsekwentnie i z powodzeniem realizuje wszystkie cele statutowe, a dodatkowo - co trudno było ująć w statucie albo w jakikolwiek sposób zadekretować - stał się miejscem żywym, aktywnym, gościnnym i otwartym dla wszystkich, nie zaś jakimś oficjalnym urzędem do spraw teatru.

Nie będę wymieniał wszystkich zasług, bo znamy je dobrze - a dorobek wydawniczy, konferencyjny i dokumentacyjny mówi sam za siebie; wystarczy zresztą spojrzeć na menu strony internetowej Instytutu oraz na poszczególne działy wortalu e-teatr.pl: od aktualności i bieżących recenzji po archiwum wirtualne. Codziennie z nich korzystamy - i to jest właśnie największa zasługa Instytutu.

Niech życzenia - kierowane przeze mnie do Państwa w imieniu wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych - wyrazi proste zawołanie: Działajcie tak dalej!

Korzystając z okazji, zapraszam przedstawicieli Instytutu Teatralnego do wzięcia udziału w I Zjeździe naszego Towarzystwa, które odbędzie się w dniach 25-27 października br. w Gardzienicach, w nowych, zrekonstruowanych, odbudowanych i zrewitalizowanych przestrzeniach tamtejszego Ośrodka Praktyk Teatralnych. Zjazdowe dyskusje, w których uczestnictwo zadeklarowało już ponad siedemdziesiąt osób z całej Polski, toczyć się będą pod hasłem "Nowe kierunki badań teatralnych. W stulecie teatrologii w Polsce". Może to stanowić także dobrą okazję do rozmowy na temat dalszych oczekiwań środowiska wobec Instytutu i jego zadań w następnym dziesięcioleciu, a także do bliższego określenia zasad naszej dalszej współpracy.

Tymczasem pozostaję z uznaniem i szacunkiem

Wojciech Dudzik, prezes PTBT

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji