Artykuły

Teatr Maska podbija świat

- Niedzielne obchody 80. rocznicy urodzin Jerzego Grotowskiego będą okazją dla mieszkańców Rzeszowa do obcowania z alternatywnym teatrem - mówi Monika Szela, dyrektorka teatru Maska, który we współpracy z berlińską szkolą aktorską Reduta w niedzielę organizuje obchody rocznicy urodzin Grotowskiego wramach projektu "Śladami Grotowskiego. Rzeszów - Berlin 2013 Wielkie Jubileusze".

Justyna Zielińska: Parada uliczna, dwa spektakle, wernisaż wystawy zdjęć - zapowiadają się huczne urodziny Jerzego Grotowskiego, związanego z naszym miastem wybitnego twórcy teatralnego. Jak narodził się pomysł na takie obchody?

Monika Szela: 80. rocznica to bardzo dobry moment, żeby wywołać trochę teatralnego zamieszania: dodać kolorytu i świątecznego nastroju miejscom związanym z tym wybitnym twórcą, zaprosić teatry alternatywne, przyjrzeć się, co z teatralnej myśli Grotowskiegojest nam ciągle bliskie... Nad stworzeniem programu tego wydarzenia pracowaliśmy blisko rok. Nie sami - projekt, w ramach którego organizowane są m.in. rzeszowskie uroczystości, tworzymy we współpracy ze szkołą aktorską Reduta z Berlina, założoną i prowadzoną przez Teresę Nawrót, aktorkę Grotowskiego.

Proszę w takim razie opowiedzieć o całym projekcie, którego częścią są niedzielne obchody.

- Główną ideą rzeszowsko-berlińskiego przedsięwzięcia jest wykorzystanie przypadających w 2013 roku trzech jubileuszy związanych z Grotowskim. Chcemy przyjrzeć się, czy we współczesnym teatrze odnajdziemy ślady Grotowskiego. Wydaje się to tym bardziej intrygujące, że Grotowskiemu w pewnym momencie teatr przestał wystarczać, że poszedł dalej, znosząc podział na widzów i aktorów. Do udziału w projekcie i zaprezentowania swoich spektakli w Rzeszowie zaprosiliśmy studentów Szkoły Teatralno-Filmowej "Reduta", jedynej uczącej metody Grotowskiego, a także monodram muzyczny, który powstał w ramach warsztatu IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Schillera w Łodzi w 2012 r.

Jakie jubileusze składają się na projekt, o którym pani mówi?

- Są trzy. Pierwsze dwa, czyli 45-lecie pracy artystycznej Teresy Nawrót i 30-lecie działalności Szkoły Teatralno-Filmowęj "Reduta", świętowaliśmy w czerwcu w Berlinie. Teraz przyszła pora na Rzeszów i uczczenie 80. rocznicy urodzin Grotowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji