Artykuły

Kraków. Honorowi miłośnicy opery

Prof. Jadwiga Romańska [na zdjęciu], niezapomniana artystka sceny operowej, związana z Operą Krakowską od początku jej istnienia, oraz ksiądz infułat Jerzy Bryła - duszpasterz środowisk twórczych Krakowa - odebrali wczoraj [30 września] tytuł honorowych członków Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej.

Uroczystość, odbywającą się w hotelu Cracovia, poprzedziło walne zabranie stowarzyszenia, podczas którego tytuł honorowego członka przyznano także prof. Jackowi Majchrowskiemu, prezydentowi Krakowa. I jak na takie spotkania przystało - były kwiaty, gratulacje i łzy wzruszenia.

W trakcie uroczystości miłośnicy opery mieli okazję obejrzeć film ilustrujący bogatą działalność Jadwigi Romańskiej, przypomnieć sobie jej kilka wielkich kreacji, m.in. wspaniałą rolę w spektaklu Madama Butterfly Pucciniego. - Jestem wzruszona - mówiła wczoraj Jadwiga Romańska. - Prawdziwym szczęściem dla artysty jest, gdy jego sztuka cieszy się uznaniem, a jeszcze większym szczęściem jest, gdy protektorzy są znakomitymi fachowcami i znają się na sztuce. Wtedy warto żyć - wyznała.

Dziękując, ks. infułat Bryła zwrócił uwagę, że jest szczęśliwy, gdy może się znaleźć na sali koncertowej. - Nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić nadzieję, aby ta opera była tradycyjna, abyśmy nie musieli bohaterów "Rigoletta" oglądać w dziwnych płaszczach - mówił. - Mam nadzieję, że opera, której kamień węgielny miałem okazję poświęcić, wzrośnie i będzie zawsze nam służyła - dodał. Po tych słowach znajdujący się na sali dyrektor Opery Krakowskiej Piotr Rozkrut publicznie obiecał, że przygotowywana na grudzień premiera Zemsty nietoperza będzie jak najbardziej tradycyjna.

Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej powstało z inicjatywy Elżbiety Gładysz i kilkunastu bywalców teatru. W listopadzie 2004 odbyło się pierwsze walne zgromadzenie, zaś oficjalna rejestracja w marcu 2005. - Stowarzyszenie to grono osób wiernych Operze Krakowskiej, to znawcy, koneserzy, jak i początkujący widzowie, ale doceniający sztukę operową. Naszym zadaniem jest jednoczyć miłośników i wspierać Operą Krakowską, a także upowszechniać kulturę i sztukę - mówiła Elżbieta Gładysz. W tej chwili stowarzyszenie liczy około 50 osób.

Już jutro Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej organizuje pierwsze z cyklu "Spotkań z artystą". Bohaterem spotkania będzie Janusz Żełobowski - śpiewak, jeden z najwybitniejszych amantów polskiej sceny operetkowej, znakomity interpretator czołowych partii m.in. w operetce, musicalach i w komedii muzycznej.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 w foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji