Artykuły

Bydgoszcz pierwsza pokazywała "Tango" Mrożka

Najsłynniejszy dramat - "Tango" - zmarłego w czwartek Sławomira Mrożka miał polską premierę w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Dopiero miesiąc później inscenizacji doczekali się mieszkańcy stolicy - przypomina Anna Tarnowska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.

Premiera w Bydgoszczy odbyła się 5 czerwca 1965 r. w teatrze przy ul. Grodzkiej. Dramat wyreżyserowała Teresa Żukowska, a scenografię przygotowała Ewa Kardaś. W role bohaterów "Tanga" wcielili się wtedy: Witolda Czerniawska (Eugenia), Zbigniew Kłosowicz (Eugeniusz), Stanisław Jaroszyński (Edek), a także Andrzej Jurczak, Tadeusz Morawski, Ewa Studencka, Stefan Czyżewski, Ewa Miękus i Elżbieta Borkowska.

15-stronicowy program do premiery "Tanga" kosztował 3 zł. Zaczynał się słowami samego Mrożka: "Urodziłem się jeszcze przed wojną, bo od czegoś trzeba było zacząć. Wykształcenie odebrałem umiarkowane. Długi okres mojego życia spędziłem w Krakowie i okolicach Piaskowej Skały. Jestem Polakiem i na to nie ma rady. Jako człowiek -jestem całkowicie wolny, a to dzięki wielkiemu odkryciu, że wolność jest uświadomieniem sobie konieczności, czyli przymusu. Dlatego starannie unikam stanów zamroczenia, żeby nie popaść w jakąś niewolę".

Widzowie mogli także przeczytać fragmenty tekstów J. Kellera i A. Kijowskiego przedrukowanych z "Dialogu". Ten ostatni pisał o polskim dramaturgu: "Jeśli bowiem Mrożek wybrał parodię, jeśli został biczownikiem kultury masowej, jeśli wpadł w owo błędne koło walki ze stereotypem, stało się to dzięki głęboko zakorzenionemu w nim przeczuciu romantycznemu" ("Dialog" 5/63).

Bilety na długo przed premierą można było zamawiać w kasie Orbisu przy alejach 1 Maja 17 (dziś ul. Gdańska). Później dostępne były także w kasie teatru.

Po bydgoskiej prapremierze, w tym samym roku, "Tango" wystawiono w Polsce w Teatrze Współczesnym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Starym Teatrze w Krakowie i Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Światowa premiera "Tanga" odbyła się w Belgradzie wiosną 1965 r. Sławomir Mrożek zmarł w czwartek, miał 83 lata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji