Artykuły

Ukraina. Rosyjski aktor stracił rolę po wypowiedziach na temat Tatarów

Rosyjski aktor Aleksiej Panin prawdopodobnie będzie musiał opuścić Ukrainę po obraźliwych wypowiedziach pod adresem tego państwa oraz krymskich Tatarów, którzy swymi protestami doprowadzili do odebrania mu roli w spektaklu w teatrze w Eupatorii.

Znany z ról w rosyjskich serialach telewizyjnych Panin kilka dni temu pobił na Krymie kierowcę samochodu, który zderzył się z jego autem, po czym ogłosił, że "dał w mordę" krymskiemu Tatarowi i oskarżył naród tatarski o współpracę z nazistami podczas II wojny światowej.

"Stalin słusznie wysiedlił ich podczas wojny z Krymu. Są Tatarzy, którzy powrócili na Krym i zarabiają pieniądze, starają się budować domy, a są wśród nich i chamy, którzy stali w Sewastopolu z dywizjami SS, a gdy te dywizje odeszły, oni tam pozostali i zabijali naszych, Rosjan" - komentował Panin konflikt z kierowcą samochodu, z którym zderzył się jego pojazd.

W kolejnej wypowiedzi rosyjski aktor oświadczył, że nie uważa Krymu za terytorium Ukrainy. Powiedział to odpowiadając na pytanie, czy nie obawia się wydalenia z Ukrainy.

"A co, to ja niby jestem na Ukrainie? To nie jest Ukraina - to jest Krym! Ja was przepraszam, ale zapytajcie jakiegokolwiek mieszkańca Krymu, czy uważa się za Ukraińca? Nie mówcie im nawet, że są Ukraińcami! Widzieliście choć jednego mieszkańca Krymu, który kocha Ukrainę?" - powiedział Panin.

Sprawą dokonanego przez Panina pobicia zajęła się prokuratura. Wypowiedzi aktora skrytykował MSZ w Kijowie, który oświadczył, że "wychodzą one poza cywilizowane zwyczaje". Najbardziej nieprzejednane stanowisko zajęli jednak krymscy Tatarzy, którzy oznajmili, że nie spoczną, póki nie zerwą występów Panina w teatrach na Krymie.

W piątek dyrekcja teatru w Eupatorii ogłosiła, że Panin - choć przeprosił za swe zachowanie - nie będzie już w nim występował, a jego rolę zagra inny aktor.

W maju krymscy Tatarzy doprowadzili do dymisji rosyjskiego konsula generalnego w Symferopolu Władimira Andriejewa, który także zarzucał im współpracę z hitlerowcami podczas II wojny światowej.

Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu w 1944 roku, po oskarżeniu ich przez władze ZSRR o współpracę z Niemcami. Powrócić na swe ziemie pozwolono im dopiero na początku lat 90.

Należąca do Ukrainy Autonomiczna Republika Krymu uznawana jest za jeden z najbardziej prorosyjskich regionów Ukrainy. Na Krymie znajdują się bazy stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z dowództwem w Sewastopolu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji