Artykuły

Warszawa. Wydano album z operą Karola Kurpińskiego "Zamek na Czorsztynie"

Wydanie albumu z operą Karola Kurpińskiego "Zamek na Czorsztynie", w nagraniu Michała Niedziałka i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, to dobra wiadomość dla miłośników opery.

Tym bardziej że Kurpiński, choć uważany za najlepszego polskiego kompozytora z czasów przed Chopinem i Moniuszką, należy do grona twórców, o których mówi się tylko w szkołach muzycznych.

"Czy rzecz będzie udana? Czy przysporzy chwały scenie narodowej?... Obecni na premierze roznieść mogli po mieście wieść radosną: tak! tak! Udana co się zowie! I muzyka śliczna i treść na zmianę patriotycznie podniosła i grozę budząca i wesoła, że boki zrywać!" -pisał o operze "Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego w jednym ze swoich esejów Jerzy Waldorff. Kurpiński jako kompozytor przełomu klasycyzmu

i romantyzmu umiejętnie łączył klasyczne środki wyrazu z elementami polskiego folkloru muzycznego. Chociaż tworzył różne formy muzyczne, to najważniejsze miejsce w jego dorobku zajmują opery i różne dzieła sceniczne, których napisał w sumie 27, choć do naszych czasów zachowało się ich jedynie 18. Jednym z nich jest "Zamek na Czorsztynie", dzieło znajdujące się pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, stworzone w charakterze narodowym. Oprócz tytułowego zamku znajdziemy tu, rycerzy, księżniczki, duchy i oczywiście wielką miłość.

Czy warto sięgnąć po ten utwór? Oddajmy jeszcze raz głos Waldorffowi. Pisał on, że "Zamek na Czorsztynie" "to po prostu arcydzieło w swoim gatunku i arcygłupie jest, że wedle przysłowia, cudze chwalicie, swego nie znacie, pozwalamy uroczemu utworowi Kurpińskiego leżeć w historycznym lamusie". Można mieć tylko nadzieję, że opera ta osiągnie takie sukcesy, jakie w tym roku stały się udziałem albumu z operą Moniuszki "Verbum

nobile". Twórcy płyty zdobyli główne wyróżnienie w świecie muzyki klasycznej - International Classical Music Awards. Dwie polskie opery zarejestrowane na DVD - Ignacego Paderewskiego "Manru" i Elżbiety Sikory "Madame Curie" - otrzymały Złote Orfeusze, przyznawane co roku przez Francuską Akademię Płytową za wielkie osiągnięcia w dziedzinie działalności operowej.

Szansę na posłuchanie na żywo jednego z najlepszych dzieł Kurpińskiego mieli ci, którzy 25 sierpnia przybyli na festiwal "Chopin i jego Europa". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jego "Bitwę pod Możajskiem (Wielką symfonię bitwę wyobrażającą)" przedstawił specjalizujący się w wykonawstwie muzyki epoki klasycyzmu dyrygent Frans Brueggen wraz ze swoją sławną Orkiestrą XVIII w.

Płytę "Zamek na Czorsztynie" wydało wydawnictwo DUX.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji