Artykuły

Szczecin. Tablica dla Antonego Kaczorowskiego

W piątek odbędzie się kolejna uroczystość odsłonięcia tablicy na szlaku "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Tym razem upamiętniony zostanie aktor - Antoni Kaczorowski.

ANTONI Kaczorowski urodził się w 1893 roku we Lwowie. Studiował w Szkole Dramatycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Kształcił się w klasie dykcji i deklamacji. Grywał w teatrach w Krakowie, Kaliszu, Łodzi. Wybuch wojny zastał go we Lwowie. W 1941 wstąpił do tworzonej w ZSRR przez gen. Andersa Armii Polskiej. W latach 1952-1955 był solistą pierwszego po wojnie państwowego teatru operetkowego - Operetki Śląskiej w Gliwicach.

W 1958 osiedlił się na stałe w Szczecinie, gdzie zamieszkał w al. Piastów 14/5, występował na scenie Operetki, późniejszego Państwowego Teatru Muzycznego.

Współpracował z Polskim Radiem, biorąc udział m.in. w programach z cyklu "Podwieczorek przy mikrofonie", w których

prezentował skecze i popularne przeboje okresu międzywojennego z repertuaru Eugeniusza Bodo, Fryderyka Jarosy'ego, Konrada Toma i Kazimierza Krukowskiego. Zmarł w Szczecinie w 1982 roku.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Antoniemu Kaczorowskiego odbędzie się w piątek o godz. 17 przed kamienicą w al. Piastów 14. Odsłoni ją Luiza Kamińska, córka artysty. W programie uroczystości jest wykonanie arii przez Janusza Lewandowskiego z Opery na Zamku, prezentacja życiorysu aktora, inscenizacja bitwy pod Monte Cassino, w której Kaczorowski brał udział. Tomasz Jackowski wydeklamuje "Entree Kaczorowskiego", wierszyk, którym aktor witał się z widzami. Oprawę muzyczną zapewni Grzegorz Krasucki, akordeonista. Wystąpi też teatrzyk kamienicowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji