Artykuły

Przed sezonem: Teatr Muzyczny w Gdyni

- Najważniejszą ideą przyświecającą budowaniu repertuaru w sezonie teatralnym 2013/2014 będzie prezentacja dorobku kultury polskiej, budzenie poczucia dumy narodowej i identyfikacji. Najbliższy sezon artystyczny będzie zatem sezonem polskim - mówi portalowi Pomorze Kultury Bernard Szyc, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Gdyni.

Piotr Wyszomirski: Czy jest jakieś motto, jakaś myśl, którą można by przytoczyć jako główne przesłanie na przyszły sezon?

Bernard Szyc [na zdjęciu], Zastępca Dyrektora ds. Artystycznych Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni: Sezon artystyczny 2013/214 będzie dla Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wyjątkowy, bowiem zakończona zostanie trwająca już kilka lat rozbudowa i modernizacja budynku. W rozbudowanym Teatrze trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 widzów. Tym samym Teatr Muzyczny w Gdyni staje się największym teatrem muzycznym w kraju. Powierzchnia użytkowa zwiększyła się z 14 tys. m2 do 19 tys. m2. Dzięki rozbudowie przestrzeń teatralna zyskała na atrakcyjności. Będziemy realizować najróżniejsze inicjatywy od wystaw po koncerty, gale i spektakle teatralne, w pełni wykorzystując potencjał techniczny Teatru - najnowocześniejsze wyposażenie akustyczne, oświetleniowe oraz audiowizualne.

"Nowy wymiar - emocje dla każdego" - pod takim hasłem pragniemy rozpocząć nowy etap w ponad 50-letniej historii Teatru Muzycznego w Gdyni. Nowy wymiar oznacza nowy budynek z trzema scenami dla ponad 1500 widzów oraz najnowocześniejsze oświetlenie i nagłośnienie, dzięki którym sposób odbioru naszych musicali stanie się jeszcze lepszy i dużo bardziej komfortowy. Obiecujemy, że pozytywnych emocji nigdy nie zabraknie, a postaramy się o to, żeby było ich jeszcze więcej.

Najważniejszą ideą przyświecającą budowaniu repertuaru w sezonie teatralnym 2013/2014 będzie prezentacja dorobku kultury polskiej, budzenie poczucia dumy narodowej i identyfikacji. Najbliższy sezon artystyczny będzie zatem SEZONEM POLSKIM. Pomysł na jego realizację powstał jeszcze przed przystąpieniem do rozbudowy. Jego ideą będzie propagowanie polskiej kultury, jej dorobku, a przede wszystkim twórczości polskich artystów.

Uroczystości związane z otwarciem rozbudowanego obiektu Teatru Muzycznego rozpoczną się 6 września o godz. 18. Będzie to wielkie wydarzenie, a wśród zaproszonych gości nie zabraknie znamienitych nazwisk. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Planowane premiery sezonu 2013/2014 to

- Sezon zainauguruje, napisany specjalnie na tę okazję, spektakl muzyczny "Chłopi" według powieści Władysława Reymonta. Autorem adaptacji tekstu jest wielokrotnie nagradzany reżyser Wojciech Kościelniak, autorem muzyki Piotr Dziubek. Po ogromnym sukcesie musicalu "Lalka", tego samego autorstwa, jesteśmy przekonani, że polska literatura, doskonale inicjuje i wspiera działania służące propagowaniu kultury polskiej, budując tym samym świadomość tradycji.

Spektakle, które zrealizujemy w ramach SEZONU POLSKIEGO mają stać się narzędziami służącymi propagowaniu właściwych postaw i wymiany intelektualnej, zmuszając do refleksji i nieustannego redefiniowania własnych poglądów. Promocja polskiej kultury to w dzisiejszych czasach warunek niezbędny, aby lepiej zrozumieć naszą tożsamość i nasze dziedzictwo. To również okazja do umacniania postaw nastawionych na aktywne poznawanie historii i kultury Polski. Repertuar SEZONU POLSKIEGO kierujemy zarówno do osób dojrzałych, jak i do dziecięcego odbiorcy, któremu pragniemy przybliżyć twórczość wybitnych polskich autorów.

W ramach SEZONU POLSKIEGO poznawanie polskiej kultury połączone zostało z obchodami Roku Tuwimowskiego. Zaplanowane do realizacji spektakle: "Tuwim dla dzieci" w reżyserii Bernarda Szyca (Scena Kameralna - październik 2013) oraz "Tuwim dla dorosłych" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego (Scena Kameralna - listopad 2013) to hołd złożony wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Bogata i różnorodna twórczość Juliana Tuwima, odzwierciedlona w przygotowywanych spektaklach, to ciągle żywotna i atrakcyjna propozycja dla odbiorców w każdym wieku. Mamy nadzieję, że realizacje spektakli w ramach SEZONU POLSKIEGO zmienią podejście młodych ludzi do rodzimej literatury. "Chłopi" jako obowiązkowa lektura szkolna, często mylnie kojarzona jest z nudnym, wielotomowym dziełem, a twórczość Juliana Tuwima znana jest tylko z wierszy dla dzieci. Może uda nam się zmienić myślenie młodych ludzi i wskazać im wartości, jakie niesie za sobą polska kultura ludowa.

Na Nowej Scenie zaprezentujemy premierowo spektakl "Klub kawalerów" w reżyserii Justyny Celedy (Nowa Scena - grudzień 2013). Tradycyjnie dla naszych widzów przygotujemy Koncert Sylwestrowy - nawiązując do SEZONU POLSKIEGO będzie nosił tytuł "Rewia polska". Zapewne wielkim wydarzeniem medialnym będzie premiera spektaklu "Przygody Sindbada Żeglarza" wg Bolesława Leśmiana w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua (Duża Scena - marzec 2014). Pod koniec sezonu realizujemy jeszcze jeden spektakl dla dzieci - "O straszliwym smoku, dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku" Marii Kownackiej w reżyserii Krzysztofa Raua.

Na deski rozbudowanego Teatru wrócą największe hity repertuarowe: "Shrek", "Spamalot", "Lalka", "Skrzypek na dachu" i "Grease" oraz nowa edycja "Różowego Młynka" - wydanie polskie. Sezon artystyczny zakończymy wielkim koncertem ukazującym dorobek artystyczny Macieja Korwina jako reżysera spektakli, które zrealizował w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Na Scenie Kameralnej powstanie scena studencka, gdzie realizowane będą produkcje studentów naszego Studium. Scena Kameralna będzie również służyła realizacji inicjatyw artystycznych naszych aktorów. Będą powstawały spektakle poszerzające środki wyrazu o nowe techniki plastyczne.

W pierwszym okresie sezonu nie planujemy wyjazdów, gdyż wznawianie wieloobsadowych spektakli "Shrek", "Spamalot", "Lalka", "Skrzypek na dachu" i "Grease"wymaga zwiększonej ilości prób. Natomiast przyjęliśmy zaproszenia z Opery Nowej w Bydgoszczy, z teatru w Suwałkach, Krakowa i Jasła, a także zostaliśmy zaproszeni na Europejski Festiwal Szkól Musicalowych w Schwedt - wyjazdy odbędą się w drugiej części sezonu.

Czy zaszły jakieś zmiany w zespole artystycznym z końcem mijającego sezonu?

- Zespół artystyczny Teatru pozostał w zasadzie w niezmienionym składzie, powiększony o dwójkę tegorocznych absolwentów naszego Studium Wokalno-Aktorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji