Artykuły

Kraków. Rusza nowy sezon teatralny

Wielka literatura, poruszające losy bohaterów, ale też ich zabawne perypetie. Śmiech, wzruszenie i zaduma. Wachlarz tak różnorodnych emocji chcą zaserwować nam twórcy nowych spektakli w krakowskich teatrach.

Teatr im. J. Słowackiego

Już w sobotę zobaczymy premierowy spektakl w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. "Maskaradę" [na zdjęciu] Michaiła Lermontowa wyreżyserował Nikołaj Kolada, jeden z najwybitniejszych rosyjskich twórców teatralnych.

Na scenie nastąpi wybuch uczuć: od miłości po obsesję zdrady, która ogarnia bohaterów, m.in. Arbienina (w tej roli Radosław Krzyżowski) i Ninę (Agnieszka Judycka).

28 września do repertuaru teatru wejdzie "W mrocznym domu" Neila La Bute'a w reżyserii Marcina Hycnara. Przekonamy się, co może wyniknąć ze spotkania po latach dwóch braci, z których jednemu wiedzie się świetnie, a drugiemu - nie najlepiej. W rolach głównych Grzegorz Mielczarek i Marcin Sianko.

Październik w Teatrze im. J. Słowackiego będzie należał do Sławomira Mrożka i jego ostatniego dramatu "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama". Reżyserem sztuki jest Bogdan Ciosek. Premiera dzieła odbędzie się w rocznicę 120-lecia otwarcia teatru - 21 października. Interesująco zapowiadają się także listopadowa premiera - "Niżyński. Zapiski z otchłani". Spektakl na motywach "Dziennika" Wacława Niżyńskiego reżyseruje Józef Opalski. W roli genialnego tancerza rosyjskiego, który przerwał swoją karierę w wyniku załamania psychicznego, wystąpi Grzegorz Mielczarek.

Narodowy Stary Teatr

Sezon 2013/2014, zgodnie z tym, co zapowiadali nowi dyrektorzy Starego Teatru - Jan Klata i Sebastian Majewski - zostanie poświęcony twórczości Konrada Swinarskiego.

"Związki tego artysty ze Starym Teatrem są oczywiste, podobnie jak zasługi, a recepcja jego twórczości godna jest reinterpretacji w zgodzie ze zmieniającymi się perspektywami kulturowymi" - czytamy w zapowiedziach Starego.

Już w listopadzie zobaczymy "Akropolis" Łukasza Twarkowskiego, a w grudniu "Nie-boską komedię" w reżyserii Oliviera Frljića.

Wydarzeniem nowego sezony w Starym Teatrze będzie też z pewnością premiera "Do Damaszku" w reżyserii Jana Klaty na podstawie utworu Augusta Strindberga o tym samym tytule. Premierę zaplanowano na październik.

Tytuł sztuki nawiązuje do biblijnej przypowieści o nawróceniu św. Pawła Apostoła w 35 roku. To próba opowieści o współczesnej religijności i miejscu religii w życiu człowieka oraz o potrzebie wspólnoty, wiary i bycia w Kościele. Wybór tekstu Strinberga przez Jana Klatę nie był przypadkowy. "Do Damaszku" to także kierunek lotu, w którym zginął Konrad Swinarski w 1975 roku. W spektaklu wystąpi plejada znakomitych aktorów Starego Teatru, m.in.: Dorota Segda i Krzysztof Globisz.

Teatr Ludowy

Salwy śmiechu wypełnią z pewnością Teatr Ludowy. Jego twórcy wzięli bowiem na warsztat czeską komedię.

18 października na Scenie Pod Ratuszem zobaczymy "Sarenki" Tomasa Svobody. Autor sztuki został zaproszony do wy-reżyserowania spektaklu.

Z czego lub kogo będziemy się śmiać? Z czterech życiowych nieudaczników: dyrygenta, który w wypadku stracił powieki, cierpiącego na gigantyzm znawcę grzybów, niespełnionego wynalazcę i zakompleksionego urzędnika.

Teatr Bagatela

Nowe spektakle zobaczymy również w teatrze Bagatela na Scenie na Sarego 7.

W drugiej połowie października do repertuaru wejdzie słynna "Ławeczka" w reżyserii Ingmara Villqista - opowieść o Niej i o Nim, o ludziach, którzy podczas przypadkowego spotkania opowiadają o swoich wzlotach i upadkach, namiętnościach i marzeniach.

Polscy widzowie doskonale znają sztukę Aleksandra Gelmana. Głównie za sprawą legendarnych odtwórców głównych ról: Janusza Gajosa i Joanny Żółkowskiej, którzy zagrali mistrzowsko w "Ławeczce" wystawionej w Teatrze Powszechnym w 1986 roku.

Później spektakl trafił też do Teatru Telewizji. Ciekawe, jakich bohaterów wykreują w teatrze Bagatela Magdalena Walach na zmianę z Karoliną Chapko oraz Sławomir Maciejewski i Marcel Wiercichowski?

W październiku na tej samej scenie zagości rosyjska klasyka. "Idiotę" Fiodora Dostojewskiego pokaże Norbert Rakowski. W obsadzie znaleźli się m.in. Urszula Grabowska oraz Wojciech Leonowicz.

W grudniu zobaczymy natomiast "Naczelnego" Stiga Larssona w reżyseri Małgorzaty Bogajewskiej. Bohaterowie dzieła, Hans i Anna, postanawiają stworzyć związek. W ich życiu sporo jednak namiesza szef mężczyzny, który odwiedzi parę w ich prywatnym mieszkaniu.

Teatr STU

Warto wyczekiwać także premier w Teatrze STU. Już 29 września do repertuaru wejdzie "To tylko miłość" w reżyserii Janusza Szydłowskiego. To historię trojga przyjaciół uwikłanych w miłosny i zawodowy trójkąt.

Wydarzeniem będzie też z pewnością premiera "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w reżyserii Remigiusza Brzyka (1 grudnia). Spektakl odsłania kulisy pracy cyrkowych artystów i łączące ich toksyczne relacje. W roli maestro Caribaldiego wystąpi Krzysztof Globisz.

Popis aktorskich umiejętności zaprezentują także Małgorzata Foremniak i Piotr Polk, którzy wystąpią w "Kolacji z Gustavem Klimtem" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (31 stycznia, 2014 r.).

Teatr Groteska

Nowości czekają też najmłodszych teatromanów. Teatr Groteska przygotował dla nich spektakl "Ku-ku-ryku Słoneczniku" (21 wrzesień) i "Towarzystwo Pana Brzechwy" (23 listopada). Groteska zapowiada też, że w 2014 r. nie zabraknie na jej deskach widowiska satyrycznego "Reality Shopka Szoł".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji