Artykuły

Iwona wcale nie chce być trendy

Opera Zygmunta Krau­zego oparta na sztuce Gombrowicza ma szanse stać się jednym z ważniejszych wyda­rzeń muzycznych roku.

W porównaniu z krajami Europy Zachodniej nie mo­żemy chwalić się oszała­miającą liczbą rodzimych oper współczesnych. Już choćby z tej racji jutrzejsza premiera "Iwony, księż­niczki Burgunda" na scenie Teatru Narodowego jest wydarzeniem. Dzieło zo­stało zamówione i w pełni zrealizowane ze środków miasta. Prapremierę w wer­sji koncertowej opera miała w 2004 roku podczas se­zonu polskiego we Francji. Dopiero teraz udało się nadać jej kształt sceniczny. Kompozytor zastrzega, że muzyka "Iwony..." trafi nie tylko do miłośników muzyki współczesnej. - Utarło się, że muzyka współczesna to coś, czego nie daje się słuchać. Tym­czasem ja, choć żyję i piszę współcześnie, to w party­turze tej opery umieściłem wiele odniesień do prze­szłości. Są tam takie formy jak tango i walc. Myślę, że z przyjemnością wysłu­chają jej też wielbiciele opery klasycznej - stwier­dza Krauze. Spektakl wyre­żyserował Marek Weiss-Grzesiński. Rolę Iwony, przeznaczoną dla aktorki, a nie śpiewaczki, powierzył Kindze Preis. Milcząc, wy­mawiając zaledwie kilka słów, ale stojąc cały czas mocno na scenie, Iwona ma być postacią w opozycji do świata, w jakim się znalazła.

- Iwona jest na "nie". Ona chce być inna, choć nie wie dlaczego, nie potrafi tego zdefiniować - mówi Grzesiński i dodaje: - Jest słowo, które doprowadza mnie do pasji, słowo "trendy". Iwona jest właśnie taką osobą, która nie zgadza się nabycie trendy, na modę, na kłamstwo, które wciskają jej inni.

Obok Preis na scenie Te­atru Narodowego zoba­czymy i usłyszymy m.in.: Magdalenę Barylak, Dariu­sza Macheja, Adama Zdunikowskiego. Artura Rucińskiego, Cyryla Piotra Łykowskiego. Scenografię za­projektował Wiesław Olko, kostiumy Gosia Baczyńska i Wojciech Dziedzic. Za stronę muzyczną odpo­wiada Andrzej Straszyński, który poprowadzi Polską Orkiestrę Radiową.

Spektakl zobaczymy w ramach Warszawskiej Je­sieni. W niedalekiej przy­szłości ma on wejść do re­pertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji