Artykuły

Lublin. I Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej

Ponad 700 osób z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego zgłosiło swój udział w II Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej, który odbędzie się w październiku w Lublinie. Jego celem jest inspirowanie współpracy Unii Europejskiej i krajów zza jej wschodniej granicy.

W kongresie, który potrwa od 1 do 6 października, wezmą udział artyści, naukowcy, menedżerowie kultury, przedstawiciele środowisk edukacyjnych, władz samorządowych i państwowych, organizacji pozarządowych, politycy, dziennikarze.

- Dotychczas zarejestrowało się ponad 730 osób, a zgłoszenia przyjmowane będą do 15 września. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie około tysiąca osób - powiedział na konferencji prasowej we wtorek dyrektor departamentu projektów nieinwestycyjnych w lubelskim urzędzie miasta Krzysztof Łątka.

Program kongresu podzielony został na dziewięć tematów: dziedzictwo, konteksty, dobre zarządzanie, społeczeństwo obywatelskie, innowacje społeczne, edukacja i nauka, społeczna odpowiedzialność biznesu, turystyka, kultura dla Partnerstwa Wschodniego. Dla każdej z nich sformułowane zostały szczegółowe tezy i zagadnienia, wokół których będą się koncentrowały wykłady i panele dyskusyjne.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że Kongres ma inspirować do współpracy pomiędzy Polską, Unią Europejską i krajami Partnerstwa Wschodniego w różnych dziedzinach - kultury, edukacji, polityki, turystyki, ekologii, gospodarki - ale też umacniać pozycję Lublina w kreowaniu współpracy transgranicznej w tej części Europy. Pierwszy Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej odbył się w Lublinie w ubiegłym roku, a dwa lata temu - Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego.

- Lublin przez ostatnie lata stał się takim centrum dyskusji, debat i budowania programów dla naszych partnerów ze wschodu. Stworzyliśmy do tego znakomity klimat - powiedział Żuk.

Podczas uroczystego otwarcia Kongresu, honorowa członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Edeltraud Gatterer wręczy władzom Lublina Odznakę Honorową Rady Europy - jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez Radę Europy za współpracę międzynarodową i propagowanie idei zjednoczonej Europy.

Równolegle z obradami kongresowymi w Lublinie odbywać się będzie festiwal wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Integracje - Mediacje", którego celem będzie pokazanie współczesnej kultury i sztuki krajów Partnerstwa Wschodniego

W programie festiwalu są liczne wystawy, koncerty, pokazy filmowe. Zaplanowano m.in. II Triennale Ukraińskiej Sztuki Współczesnej, podczas którego swoje prace zaprezentuje 50 ukraińskich artystów. W projekcie "PlaStforma" można będzie zobaczyć najciekawsze spektakle białoruskich artystów teatrów tańca. W ramach projektu "Connected by the Border" artyści z Gruzji, Armenii, Mołdawii, Ukrainy zaprezentują instalacje i performance realizowane w przestrzeni miasta, poruszające problematykę przekraczania granic. Będzie też cykl koncertów pod hasłem "Wschodnie dźwięki" oraz przegląd najwybitniejszych filmów powstałych w krajach Partnerstwa wschodniego pod hasłem "Wschód kina".

Partnerstwo Wschodnie, zainaugurowane w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji, ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa sześciu poradzieckich krajów w UE, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi programami, gospodarką i prawem.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej oraz festiwal "Integracje - Mediacje" jest częścią projektu "Wschód Europy", realizowanego w trzech miastach wschodniej Polski - Rzeszowie, Białymstoku i Lublinie. W Rzeszowie w czerwcu zorganizowano już festiwal Europejski Stadion Kultury, a w Białymstoku we wrześniu odbędzie się festiwal "Inny Wymiar".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji