Artykuły

Stalowa Wola. Wystawa prac Tadeusza Kantora

Ponad 80 prac Tadeusza Kantora pochodzących z "Kolekcji A", wykonanych w różnych technikach, można oglądać od dziś (7 października) w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Na ekspozycji, zorganizowanej ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Krakowie, pokazano prace z każdego okresu twórczości artysty - od czarno-białych, robionych tuszem, przez ołówkowe, do wielobarwnych pasteli, po najczęściej stosowaną przez autora technikę mieszaną, a także kolaż. Większość prac została oprawiona w drewniane profilowane ramy, które Kantor sam zaprojektował i których wykonanie nadzorował.

Wśród zaprezentowanych prac znalazły się m.in. powstałe jeszcze sprzed II wojną światową i z czasów wojny, a także kompozycje informel, pokazujące artystę w rozkwicie zdolności i w pełni twórczej ekspresji. Są też szkice scenograficzne, projekty dla teatru Cricot 2 i serie typowo malarskie: "Chłopcy z gazetami", "Wędrowcy i ich bagaże".

"Kolekcja A" Kantora to cenny i unikatowy zbiór prac, skompletowany osobiście przez autora. Wybrał on ze swojego bogatego dorobku 289 prac pochodzących z całego okresu twórczości. Sam też posegregował je i poukładał w czterdzieści grup, które odpowiadają kolejnym etapom jego działalności twórczej i zarazem różnym tematom, jakimi się zajmował. Podzielone są także według rodzajów rysunku - scenografie, rysunki-szkice, rysunki-notatki, rysunki skończone.

Wystawa potrwa do 13 listopada.

Na zdjęciu" "Chłopiec z Umarłej klasy", 1976.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji