Artykuły

Łódź. Od poniedziałku wystawa poświęcona Andrzejowi Bobkowskiemu

Wystawę "Bobkowski. Chuligan wolności" o życiu i twórczości Andrzeja Bobkowskiego będzie można oglądać od poniedziałku 30 września w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. W październiku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.

Na wystawie obejrzeć będzie można m.in. fotografie, listy pochodzące z prywatnych zbiorów, książki, rysunki, apaszkę, którą ręcznie przyozdobiła żona pisarza Barbara. Zwiedzający zobaczą też m.in. filmy o Andrzeju Bobkowskim i wysłuchają audycji Radia Wolna Europa z udziałem pisarza.

Wystawie w Łodzi towarzyszyć będą m.in. warsztaty dla studentów łódzkiej "filmówki" czytanie "Szkiców piórkiem" i dziennika młodzieńczego Bobkowskiego i seminarium "Kosmopolacy: duma i uprzedzenia", które odbędzie się w Teatrze Nowym.

um Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Instytut Tolerancji i Muzeum Historii Polski w Warszawie, stanowi część interdyscyplinarnego i multimedialnego projektu obchodów urodzin Bobkowskiego.

Łódzka wystawa potrwa do 23 października. Następnie - od 24 października do 30 listopada - zostanie pokazana w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W ramach projektu w Krakowie przewidziane są m.in. spacer z przewodnikiem po mieście śladami miejscach związanych z pisarzem, panel "Andrzej Bobkowski w stulecie urodzin".

Andrzej Bobkowski urodził się 27 października 1913 r. w Wiener Neustadt w Austrii. W latach 1924-26 przebywał w Toruniu, a następnie do 1933 r. mieszkał i kształcił się w Krakowie. Od 1933 do 1936 r. studiował ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 1938 r. odbył się ślub Bobkowskiego z Barbarą Birtusówną. W marcu 1939 r. Bobkowscy wyjechali do Paryża; lata II wojny światowej spędzili we Francji.

W 1948 r. przeprowadzili się do Gwatemali, gdzie pisarz zaczął rozwijać jedną ze swych dwóch wielkich pasji - modelarstwo lotnicze (drugą pasją była jazda na rowerze). Założył sklep z modelami samolotów, stworzył klub modelarski. Bobkowski - zwany przez miejscowych "Bobem" - jeździł z uczniami na zawody modelarskie, m.in. do Nowego Jorku.

Od czasu przeprowadzki do Gwatemali, Bobkowski bywał w Europie bardzo rzadko. W 1957 r. gościł w Monachium, gdzie udzielił wywiadu redaktorowi Radia Wolna Europa Tadeuszowi Nowakowskiemu. Pojechał także do Francji, aby odwiedzić Jerzego Giedroycia. W tym samym roku ukazał się okupacyjny dziennik Bobkowskiego, "Szkice piórkiem" (pisany w latach II wojny światowej).

Bobkowski zmarł w 1961 r. w Gwatemali na raka mózgu. 21 lat później jego żona - Barbara.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji