Artykuły

Warszawa. "miasto mania" w Fabryce Trzciny

Premierę widowiska teatralno-muzycznego "miasto mania" na podstawie scenariusza i w reżyserii Marii Peszek (na zdjęciu) zaplanowano na piątek, 14 października w Teatrze Nowym Praga.

W widowisku, które jest połączeniem koncertu, przedstawienia i instalacji multimedialnej, wystąpi Maria Peszek, pomysłodawczyni i główna realizatorka projektu.

- Granice między muzyką a aktorstwem zawsze były dla mnie płynne i irytowały mnie ograniczenia wynikające z ogólnie przyjętego nazewnictwa i konieczność przynależności do gatunku. Czyli, że coś jeszcze jest koncertem, ale już nie spektaklem - wyjaśnia Peszek.

Rzecz rozgrywa się współcześnie na dachu wieżowca, z którego bohaterka - Mania - spogląda na świat. - Mania jest odmianą współczesnej Alicji w Krainie Czarów, jej "miejskim wariantem" - mówi o swojej bohaterce Maria Peszek. - Jej Krainą Czarów jest miasto. Fascynują ją samoloty. Z dachu wszystko wygląda inaczej - podkreśla.

W "miasto manii" nie należy się spodziewać klasycznego podziału na scenę i widownię. Spektakl zaczyna się już w foyer, a widz - jak ocenia Peszek - ma wrażenie jakby wchodził do czyjegoś mieszkania, miasta, świata.

Podczas premiery odbędzie się również prezentacja debiutanckiej solowej płyty aktorki z muzyką Wojciecha Waglewskiego.

W "miasto manii" wykorzystano teksty Marii Peszek, Piotra Lachmanna i Olgi Tokarczuk. Muzykę skomponowali Wojciech Waglewski oraz jego synowie Emade i Fisz. Autorką kostiumów jest Dorota Kołodyńska, choreografii - Rafał Dziemidok. Współreżyserem jest Jan Peszek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x