Artykuły

Warszawa. Nobliści: młodzi mogą zmienić świat

Podczas panelu dyskusyjnego XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Peter Launsky-Tieffenthal, przedstawiciel ONZ, podawał przykłady, jak już dziś młodzi zaprowadzają pokój na świecie.

O problemie bezrobocia wśród młodych ludzi i wykorzystywaniu pracowników fabryk odzieżowych w Bangladeszu mówili w środę uczestnicy Szczytu Noblistów. Według Muhammada Yunusa młodzi ludzie muszą uwierzyć w niemożliwe - że mogą zmienić świat.

Launsky-Tieffenthal mówił o siedemnastoletniej mieszkance slumsów w Nairobi, która wraz z grupą przyjaciół stworzyła na zlecenie ONZ mapę tego miejsca, nadała ulicom nazwy. Bezrobotny osiemnastolatek z Pakistanu zaangażował się w program zniechęcania młodych ludzi do przyłączania się do fundamentalistów. Pakistańczyk wraz z grupą młodych działa w ulicznym teatrze, w którym pokazują, w jaki sposób zapobiegać chorobom i dlaczego edukacja jest ważna. Z kolei szesnastoletnia Magisa z Nigerii poszła do szkoły jako pierwsza w swojej rodzinie i w wiosce.

Betty Williams, która razem z Mairead Corrigan-Maguire utworzyły w 1976 r. Ruch Pokoju Irlandii Północnej, w środę podkreśliła rolę młodych ludzi w kształtowaniu przyszłego świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji