Artykuły

Poznań. Dwie twarze Barańczaka w Nowym

- To przedstawienie o profesorze wędrownym - mówi Jerzy Satanowski, reżyser spektaklu "Mister Barańczak. Żeby w kwestii tej nocy była pełna jasność", który w piątek będzie miał swoją premierę w Teatrze Nowym.

Bohaterem przedstawienia jest Stanisław Barańczak, urodzony w Poznaniu poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników, w 1977 r. usunięty za swoją działalność z UAM. Wiatach 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvarda. Od lat walczy z chorobą Parkinsona.

Teatralny projekt jest muzyczno-liryczną próbą podsumowania oryginalnego i translatorskiego dorobku Stanisława Barańczaka. Reżyserskiego zadania podjął się - również związany z Poznaniem - Jerzy Satanowski.

- Pokazujemy dwie twarze naszego bohatera - metafizycznego poety i prześmiewcy, ale też człowieka, który wierzy w to, że chaosowi świata można się przeciwstawić, porządkując go przez poezję - opowiada reżyser.

Jerzy Satanowski i Stanisław Barańczak byli kolegami ze studiów. - Ja studiowałem na pierwszym roku polonistyki, a on na ostatnim. Potem, kiedy już sam wykładał, chodziłem do niego na seminarium - wspomina reżyser.

Osobisty wymiar nowa premiera ma także dla dyrektora teatru - Piotra Kruszczyńskiego. - Pochodzę z tego samego podwórka, na którym pani Barańczakowa wychowywała małego pana Stanisława i panią Małgorzatę [Musierowicz, znaną poznańską pisarkę - red.]. To przedstawienie to po prostu skromny sposób uczczenia wybitnych ludzi z fyrtla. A ja uwielbiam lokalne tematy - mówi dyrektor Teatru Nowego.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 12 lat. - Gwarantuję, że może tu dojść do bardzo fajnego międzypokoleniowego spotkania - uważa Piotr Kruszczyński.

W spektaklu zagrają: Oksana Hamerska, Edyta Łukaszewska, Anna Mierzwa, Maria Rybarczyk, Julia Rybakowska, Radosław Elis, Mateusz Ławrynowicz, Mariusz Puchalski, Waldemar Szczepaniak. W przedsięwzięciu biorą udział także muzycy. Początek - w piątek o godz. 19.30 na Scenie Nowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji