Artykuły

Wrocław. Spotkanie z Markiem Fiedorem

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza dziś do kina Nowe Horyzonty na pokaz filmu "Swobodny jeździec" wybranego przez Marka Fiedora, reżysera "Zamku" Franza Kafki, w ramach American Film Festival.

W swojej scenicznej interpretacji "Zamku" Marek Fiedor odcina się od stereotypowych wyobrażeń o twórczości Kafki. Podążając tropem Milana Kundery, podejmuje próbę zbadania "elementarnej sytuacji ludzkiej" zapisanej w powieści Kafki. Zmienia też realia: lokuje Kafkowskiego bohatera w scenerii rodem z filmów "Easy Rider" czy "Dzikość serca". K. - bohater powieści - jest wędrowcem poszukującym wolności. Jest wręcz "archetypem" wszystkich XX-wiecznych indywidualistów pragnących znaleźć dla siebie miejsce na ziemi na własnych warunkach. Być może jest także pierwowzorem bohaterów amerykańskiego kina drogi

K., bohater "Zamku", uciekł od swego dawnego życia, zostawił gdzieś żonę i dzieci, i przybył do obcej wsi, w której poszukuje dla siebie miejsca - mówi Marek Fiedor. - Poszukuje miejsca dla swej wolności gdyż, jak sam mówi: "wywalczył sobie wolność, której nikt inny zdobyć by nie potrafił". To samo chcieliby powiedzieć o sobie bohaterowie amerykańskiego kina drogi - wędrowcy nade wszystko ceniący ludzki indywidualizm, poszukujący wolności i miejsca na ziemi, w którym mogliby żyć - na własnych warunkach. Jednak to ich dążenie okazuje się trudne do realizacji, gdyż człowiek albo poddaje się zbiorowości, ale za cenę wolności, albo odrzuca zasady zbiorowości i zyskuje wolność, ale jest ona wtedy nieodłączna samotnością. To pragnienie wolności niemożliwej jest wspólne dla bohatera "Zamku" i wszystkich "swobodnych jeźdźców" amerykańskiego kina drogi.

***

24 października

Początek projekcji o godz. 18.00, sala nr 4. Spotkanie z Markiem Fiedorem rozpocznie się o godz. 19.30, poprowadzi je Olga Katafiasz, teatrolog i filmoznawca, wykładowca w krakowskiej PWST.

BILETY - w kasach KINA NOWE HORYZONTY, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław, kino@kinonh.pl / rezerwacje telefoniczne 71 78 66 566 / www.kinonh.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji