Artykuły

Gdynia. Okrojony R@Port z Pawłem Demirskim

Zamiast wielkiej fety na cześć Pawła Demirskiego i ogólnopolskiej konferencji, na której mieli wystąpić uznani teatrolodzy, będzie godzinne spotkanie z dramatopisarzem prowadzone przez młodego dziennikarza regionalnego portalu informacyjnego oraz wystawa poświęcona autorowi "Tęczowej trybuny".

Na piątkowej konferencji prasowej został przedstawiony program Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych.

Podczas kameralnej konferencji prasowej, na której obecność dziennikarzy była wymownie symboliczna, przedstawiono założenia i program nadchodzącego Festiwalu, który kilka lat temu był dumą i chwałą naszego regionu oraz jednym z ważniejszych wydarzeń współczesnego, polskiego teatru. Zamiast wielkiej fety na cześć Pawła Demirskiego [na zdjęciu] i ogólnopolskiej konferencji, na której mieli wystąpić uznani teatrolodzy, będzie godzinne spotkanie z dramatopisarzem prowadzone przez młodego dziennikarza regionalnego portalu informacyjnego. Jak poinformowali organizatorzy, konferencja nie była przez nich ogłaszana, więc i nie będzie odwoływana, a ostatecznie nie doszła do skutku głównie z przyczyn leżących po stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

Będzie za to wystawa poświęcona autorowi "Tęczowej trybuny", która nie została ulokowana w jakimś nudnym i dystyngowanym miejscu, tylko w Urzędzie Miasta, między gabinetami najwyższych urzędników miejskich. Znając twórczość kontestującego rodzimą rzeczywistość autora, można uznać ten fakt za kolejny etap w polskiej sztuce postperformatywnej i hiperniszowej, choć target jest sformatowany genialnie pod względem marketingowym.

Mimo że organizatorzy nie chcieli podać budżetu imprezy, jest on dostępny w internecie. Tegoroczny R@Port kosztuje 815 tysięcy złotych, z czego ok. 250 tys. kosztowały przyjezdne spektakle; budżet Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej to 145 tysięcy. Jest to o ok. 20% mniej niż w zeszłym roku, ale budżet kultury gdyńskiej w tym roku jest trudny, choć jego dynamika w stosunku do roku ubiegłego wynosi 154% (więcej).

Jury w tym roku będzie się składać z czterech osób: Jacka Sieradzkiego, Pawła Demirskiego, Wojciecha Majcherka i Łukasza Drewniaka, który poprowadzi spotkania z reżyserami czytań. Następny R@Port, awizowany jako Aneks do tegorocznego, poprowadzi w maju 2014 roku Jacek Sieradzki, nowy dyrektor programowy. Nikt na otwartej konferencji nie zadał pytania, nikt się nie sprzeciwił, nikt nie dociekał, nikt nie podważył potrzeby organizowania festiwalu w takiej, trudnej do przyjęcia formie. Co najsmutniejsze, R@Port umiera bez refleksji środowiskowej, a porównanie jego obecnego stanu do straty, jaka wystąpiła u Jaśka z "Wesela", nasuwa się nieuchronnie. Chyćcie koni, chyćcie broni, chciałoby się rzec, tylko w imię czego i do kogo?

***

Pokazy konkursowe

"Joanna Szalona; Królowa" Jolanty Janiczak w reżyserii Waldemara Raźniaka, Teatr Miejski w Gdyni, 17 listopada, godz.19.00, 90 min bez przerwy.

"Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach ślepego Maksa i Szai Magnata" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, 18 listopada, godz.19.00, 135 minut z przerwą.

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, 19 listopada, godz.19.00, 85 minut bez przerwy.

"Wszyscy święci. Zabłudowski cud" Piotra Tomaszuka w reżyserii autora, Teatr Wierszalin w Supraślu, 20 listopada, godz.19.00, 75 minut bez przerwy.

"Upadek pierwszych ludzi" Antoniego Ferencego w reżyserii Iwony Kempy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 21 listopada, godz.19.00, 70 minut bez przerwy.

Pokaz pozakonkursowy

"Bitwa warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, 22 listopada, godz. 18.00, 180 minut bez przerwy.

Imprezy towarzyszące

Wystawa "Demirski! na scenę!", Galeria Ratusz, Urząd Miasta Gdyni.

W dniach 15-16 listopada ramach 6. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, odbędzie się czytanie sztuk nominowanych ("Pętla" Ewy Madeyskiej w reż. Julii Mark, "Caryca Katarzyna" Jolanta Janiczak/Ewelina Marciniak, "W środku słońca gromadzi się popiół" Artur Pałyga/Wojciech Faruga, "Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusz Pakuła/Paweł Świątek, "Krzywicka.Krew" Julia Holewińska/Kuba Kowalski.

Ponadto: SPAM dramatyczny(pisanie sztuki na żywo), promocja książki "Szekspiromania" dedykowanej Andrzejowi Żurowskiemu oraz R@Port Jazz na zakończenie każdego dnia festiwalowego.

Bilety (już można rezerwować i kupować) na spektakle konkursowe i pozakonkursowy: 30-60 zł, na wszystkie pozostałe imprezy wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji