Artykuły

Poznań. Śpiewak, Cywińska i Brzyk o Czerwcu' 56

W Teatrze Nowym odbędzie się dziś spotkanie poświęcone spektaklowi Izabelli Cywińskiej z 1981 roku "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć". Historia tego spektaklu stała się dla Tomasza Śpiewaka i Remigiusza Brzyka inspiracją do pracy nad "Gorączką czerwcowej nocy", której prapremiera w Nowym już 16 listopada.

Przed premierą spektaklu "Gorączka czerwcowej nocy" w reż. Remigiusza Brzyka chcielibyśmy przypomnieć przedstawienie "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć", którego premiera odbyła się w Teatrze Nowym w 1981 roku. Przedstawienie w reżyserii Izabelli Cywińskiej zapisało się na kartach poznańskiej, nie tylko teatralnej, historii. Było jednym z najważniejszych spektakli teatru politycznego w Polsce na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Nigdy nie zostało zarejestrowane. Pozostało jedynie w pamięci widzów i realizatorów.

Historia tego spektaklu stała się dla Tomasza Śpiewaka i Remigiusza Brzyka inspiracją do pracy nad nowym przedstawieniem. Powstająca w Teatrze Nowym "Gorączka czerwcowej nocy" będzie według realizatorów "przedstawieniem o pamięci, o spektaklu Izabelli Cywińskiej, o pomniku, o atmosferze tamtych dni".

Zapraszamy Państwa na rozmowę o spektaklu "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć". Naszym gościem będzie Izabella Cywińska. Wyemitujemy również fragmenty materiałów radiowych związanych z Czerwcem '56. Spotkanie poprowadzi Barbara Miczko (Radio Merkury).

8 listopada 2013 (piątek)/ godz. 19:00/Foyer Dużej Sceny/Forum Aktywnych Widzów

Wstęp wolny

***

Teatr Nowy od słynnych Poznańskich Krzyży dzieli odległość około pięciuset metrów. Kiedy jednak w okresie solidarnościowego karnawału Izabella Cywińska podjęła się realizacji spektaklu "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć", dystans ten uległ znacznemu zmniejszeniu. Czy uda się tej sztuki dokonać raz jeszcze, pół wieku po wydarzeniach czerwcowych i trzy dekady po premierze owej bezprecedensowej teatralnej wizji lokalnej?

Twórcy "Gorączki czerwcowej nocy" przyjmują to wyzwanie, podejmując jednocześnie próbę dowiedzenia się, czym dla współczesnego poznaniaka jest czerwcowy bunt 1956 roku i co sprawiło, że w tym statecznym mieście doszło do zrywu ludzi pracy, którzy postanowili walczyć "o Boga, za wolność, prawo i chleb".

Opowieść o zmaganiu się z historią w cieniu poznańskiego pomnika okraszona została również refleksją na temat dalszych losów idei Solidarności oraz twórców "Oskarżonego", którzy - stawiając sobie za cel poszukiwanie wypartej przez nomenklaturę prawdy i oddanie należnej czci walczącym o wolność - sami zostali wplątani w niebezpieczny wir historii...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji