Artykuły

Kraków. Tydzień premier

Zbliżający się tydzień to nie lada wyzwanie dla miłośników teatru. W Krakowie będą miały miejsce cztery premiery, z czego aż trzy tego samego dnia.

* O dawnym i dzisiejszym Krakowie, zwyczajach mieszkańców i polityków krakowskiego magistratu opowiedzą artyści Teatru Nowego, Robert Makłowicz, Edward Linde-Lubaszenko [na zdjęciu] oraz Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy". Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie 30 listopada o godz. 20 odbędzie się premiera spektaklu "Krakowiacy" w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Sztuka opowiada o dzisiejszym Krakowie przez pryzmat ludowych tradycji z Małopolski. Spektakl Tomasza Kireńczuka i Piotra Siekluckiego powstał na podstawie "Krakowiaków" Seweryna Udzieli oraz "Krakowskiego" Oskara Kolberga. Zdaniem Udzieli "Krakowiak, kiedy robi szczerze, to robi za trzech, wesołymi śpiewkami umilając pracę, kiedy zaś próżnuje, to go nikt nie zapędzi do pracy. Otwarty, gościnny, gotów dla przyjaciela ostatni grosz wydać, lecz także prędki, zły, gniewny i opryskliwy". Kireńczuk i Sieklucki w swojej sztuce zastanawiają się, jak wyglądałby dziś Kraków z perspektywy dwóch etnografów. "Czy uznaliby roznoszący się po korytarzach magistratu zapach cygara za alternatywę dla lokalnego smogu? Czy w ogóle pośród tumanów kurzu, kramów bogatych, wszędobylskich meleksów i kleru można cokolwiek wyczytać o krakowskiej duszy?".

* W ten weekend teatr Barakah w wyjątkowy sposób zaprezentuje nieznane dotychczas w Polsce teksty jednego z najważniejszych dramaturgów i ludzi teatru Hanocha Levina. 30 listopada o godz. 19.30 odbędzie się światowa prapremiera spektaklu "Królowa wanny" w reżyserii Any Nowickiej. Sztuka składa się z kilkudziesięciu kabaretów i piosenek autorstwa izraelskiego artysty. Ich różnorodność i rozmaitość łączy jeden wspólny temat - relacje pomiędzy mężczyznami a kobietami.

Przed spektaklem (godz. 17) odbędą się premiera książki Hanocha Levina "Królestwo Wszechwanny. Proza, skecze, piosenki, poezja" oraz pokaz filmu dokumentalnego na temat jego pracy. Teatr zaprasza również na cotygodniowe Dramatorium (2 grudnia, godz. 20.30). Tym razem będziemy czytać opowiadania o Sherlocku Holmesie pióra Arthura Conan Doyle'a.

* W ramach tematycznego sezonu "Swinarski" w Teatrze Starym zobaczymy premierę słynnego dramatu Wyspiańskiego "Akropolis" - dzieła, które miało być zamknięciem trylogii mistrza wraz z "Weselem" oraz "Wyzwoleniem". Reżyser Łukasz Twarkowski przedstawia sztukę jako rodzaj twardego dysku z danymi z przeszłości, rodzaj skamieliny, w której zapisane są najważniejsze dla kultury europejskiej toposy - wątki i motywy mitologiczne oraz biblijne, które współcześnie poddane zostają kulturowemu recyklingowi. Akcja rozpoczyna się o północy, po ukończeniu nabożeństwa rezurekcyjnego w katedrze wawelskiej, gdzie do życia budzą się wawelskie anioły i postaci z arrasów - Helena i Parys, Priam, Izaak i Rebeka. Premiera odbędzie się 30 listopada o godz. 19.15.

* Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spektakl "Niżyński. Zapiski z otchłani". Sztuka opowiada o genialnym rosyjskim tancerzu Wacławie Niżyńskim. Jego karierę artystyczną niespodziewanie przerywa choroba psychiczna, której wstrząsającym dokumentem staje się jego dziennik. Spektakl w reżyserii Józefa Opalskiego na podstawie sztuki Anny Burzyńskiej odsłania tragedię wielkiego artysty, który oprócz ciężkiej choroby zmaga się z trudnymi relacjami pomiędzy żoną i homoseksualnym partnerem Sergiuszem Diagilewem. Znakomita muzyka i autentyczne fragmenty słynnych choreografii Niżyńskiego, a w roli głównej Grzegorz Mielczarek. Premiera odbędzie się 1 grudnia o godz. 19.

* Teatr im. Solskiego w Tarnowie przygotował coś specjalnego dla nieco młodszych miłośników teatru. 30 listopada o godz. 16 odbędzie się premiera spektaklu "Księga lasu" autorstwa Wojciecha Graniczewskiego, która uświadamia najmłodszym, jak ważny jest kontakt człowieka z naturą i zwierzętami. Ta teatralno-muzyczna baśń w reżyserii Tomasza Piaseckiego opowiada o drwalu Macieju, który pewnego dnia zauważa, że stary las zaczyna usychać. Zwierzęta pouciekały ze strachu przed głosami ludzi, których krzyki bez przerwy naśladowało Echo. W rezultacie samo ochrypło i zamilkło. Drwal Maciej nieustannie poszukuje lekarstwa, ale czy uda mu się je znaleźć? Czy Echo odzyska głos, a las wróci do życia i na nowo rozkwitnie?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji