Artykuły

Wrocław. Czwarty tom "Dzieł zebranych" Karpowicza

Niepublikowane dotąd wiersze poety i dramaturga Tymoteusza Karpowicza znalazły się w czwartym tomie "Dzieł zebranych" tego pisarza. Publikacja, wydana przez wrocławskie Biuro Literackie, w czwartek trafi do księgarń.

W czwartym tomie "Dzieł zebranych" znalazły się przede wszystkim niepublikowane dotąd wiersze Karpowicza. "Wiele z tych tekstów do dziś pozostawało w formie legend, materiałów i niedokończonych projektów" - powiedział w poniedziałek dyrektor Biura Literackiego Artur Burszta.

Tom "Dzieł zabranych" kończy serię publikacji prezentujących dorobek poetycki Karpowicza. Burszta poinformował, że w planach wydawniczych Biura Literackiego jest wydanie kolejnych tomów zbierających twórczość tego pisarza. Tym razem mają być to dramaty.

W tomie liczącym ponad 600 stron znalazły się wiersze Karpowicza pochodzące ze wszystkich okresów jego twórczość. "To przegląd poetyckiej twórczości Karpowicza od debiut po ostatnie jego wiersze" - powiedział redaktor "Dzieł zebranych" Jan Stolarczyk.

Według Stolarczyka takie zestawienie pozwala czytelnikowi prześledzić w jaki sposób kształtowała się forma artystyczna Karpowicza. "Zmieniała się ona z tomu na tom. Charakterystyczną cechą Karpowicza było to, że zawsze był w ruchu, zawsze chciał tworzyć coś, co nie było do tej pory wyrażone" - mówił Stolarczyk.

W tomie znalazły się m.in. wiersze Karpowicza z okresu drugiej wojny światowej, które Stolarczyk znalazł porządkując zapiski pisarza pozostawione we wrocławskim mieszkaniu. Inne wiersze pochodzą z obszernego archiwum, które zostało przesłane z USA, gdzie Karpowicz mieszkał od lat 70 XX w.

Do wydania czwartego tomu "Dzieł zebranych" dołączono płytę, na której Karpowicz recytuje swoje wiersze z tomu "Odwrócone światło".

Publikacja zbiega się z 92. rocznicą urodzin Karpowicza, która przypada 15 grudnia. W tym dniu we wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się spektakl oparty na fragmentach poematu "Odwrócone światło" Karpowicza.

Tymoteusz Karpowicz - poeta, dramaturg, tłumacz i teoretyk literatury - urodził się w Zielonej koło Wilna w 1921 r. Nazywany był mistrzem polskiej poezji lingwistycznej i ostatnim wielkim modernistą. Był autorem wielu tomów wierszy (m.in. "Gorzkie źródła", "Kamienna muzyka", "Znaki równania", "W imię znaczenia", "Trudny las"), poematu "Odwrócone światło", dramatów, słuchowisk radiowych, esejów. Ostatni tom wierszy Karpowicza - "Słoje zadrzewne" - nominowany był w 2000 roku do Literackiej Nagrody Nike.

Karpowicz był wykładowcą na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Polski wyjechał w 1973 r., od 1974 r. mieszkał w USA, gdzie do chwili przejścia na emeryturę był profesorem uniwersytetu w Chicago. Zmarł 29 czerwca 2005 r w Chicago; został pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji