Artykuły

Największe wydarzenia kulturalne roku 2013

Co nas zachwyciło i ucieszyło w muzyce, teatrze, filmie, fotografii w mijającym roku w Trójmieście? Inscenizacja opery Krzysztofa Pendereckiego "Ubu Rex" w Operze Bałtyckiej i Festiwal Actus Humanus w Gdańsku oraz Nowe otwarcie Teatru Muzycznego w Gdyni.

"Ubu Rex" [na zdjęciu] - inscenizacja opery Krzysztofa Pendereckiego

To zdecydowanie najlepsza premiera Opery Bałtyckiej. Widowisko w reżyserii Janusza Wiśniewskiego zostało docenione nie tylko przez lokalną krytykę. Ta premiera była wydarzeniem, które przywróciło Operze Bałtyckiej miejsce wśród najlepszych teatrów operowych w Polsce, a przy tym znakomicie wpisała się w obchody 80. urodzin kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego. Widowisko dopracowane od każdej strony - muzycznej, wizualnej, teatralnej i choreograficznej. Orkiestra opery postawiona przed trudnym zadaniem wykonania tego dzieła, pod kierunkiem Wojciecha Michniewskiego zmobilizowała się i zaprezentowała znakomicie, podobnie jak i soliści. Spektakl udowodnił, że nawet zmagając się z niedofinansowaniem, można stworzyć znakomitą, dopracowaną inscenizację.

***

Festiwal Actus Humanus

Wysokiej klasy muzyczna uczta i promocja miasta

Niewątpliwie Actus Humanus to ten z gdańskich festiwali, o którym pisze się i mówi najwięcej. To festiwal szczególny. Posiada ściśle określony charakter - z założenia prezentować ma sakralne perły muzyki dawnej, związane z okresem Bożego Narodzenia. Przyjeżdżające na festiwal gwiazdy światowego formatu sprawiają, że Actus Humanus już od pierwszej edycji osiągnął rangę wydarzenia ponadlokalnego, o znaczeniu ogólnokrajowym, jeśli nie europejskim. Część koncertów tegorocznej, trzeciej już edycji, transmitowana była przez Program Drugi Polskiego Radia, podnosząc i podkreślając jeszcze rangę tego wydarzenia. Actus Humanus to nie tylko prawdziwa uczta dla miłośników muzyki dawnej, ale i znakomita promocja miasta.

***

"Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego

Jeden z najbardziej wartościowych filmów sezonu

Prapremiera "Układu" odbyła się 25 marca w Gdyni. Scenariusz jest dziełem gdańskich autorów Mirosława Piepki i Michała Pruskiego. Po przestudiowaniu sądowych dokumentów opisali oni los trzech biznesmenów, których wskutek intrygi ukartowanej przez funkcjonariuszy aparatu ścigania oskarżono o działalność w grupie przestępczej. Majątek produkcyjny oskarżonych nielegalnie zarekwirowano, oni sami zaś otrzymali surowe wyroki.

Reżyser nadał opowieści formę thrillera. Mistrzowską rolę cynicznego prokuratora stworzył Janusz Gajos. "Układ" nie uzyskał wsparcia finansowego od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w ciągu trzech kwartałów 2013 r. obejrzało go blisko 600 tys. widzów (wyższą frekwencję miała tylko "Drogówka")!

***

Nowe otwarcie Teatru Muzycznego w Gdyni

Na tę chwilę czekano po trwającej trzy lata przebudowie

Marzeniem wieloletniego dyrektora tego teatru, zmarłego w styczniu, Macieja Korwina była rozbudowa sceny. Marzenie spełniło się dopiero we wrześniu. Teatr Muzyczny rozpoczął nowy etap swojej historii. Powierzchnia użytkowa zwiększyła się z 14 do prawie 19 tys. metrów kwadratowych. Trzy sceny pomieszczą obecnie ponad 1500 osób i mogą działać równolegle. Zmieniła się jednak nie tylko architektura budynku. Zamontowano najnowocześniejsze wyposażenie akustyczne, oświetleniowe oraz audiowizualne. Pierwszą premierą był niezwykle udany musical "Chłopi" - można było sprawdzić, jak wszystko perfekcyjnie działa. Potem zagrano kolejne udane premiery. I na koniec roku niespodzianka - dyrektorem gdyńskiej sceny został Igor Michalski.

(...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji