Artykuły

Warszawa. Prof. Duniec o "Rodzinie" Słonimskiego

7 stycznia o godzinie 18.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się piąty z serii wykładów prof. Krystyny Duniec o teatrze dwudziestolecia międzywojennego. Spotkanie poświęcone będzie prapremierze "Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reż. Stanisławy Perzanowskiej, która odbyła się w Teatrze Nowym Komedia 19 grudnia 1933 roku.

Po spektaklu tym Karol Irzykowski napisał "Jakże prowincjonalny jest ten europejczyk". Tymczasem była to narracja o politycznych frazesach, mętnej filozofii społecznej, wszelkiej maści maniactwie i szowinistycznej paranoi. Wykładowi towarzyszyć będzie projekcja filmu found-footage zrealizowanego przez prof. Krystynę Duniec, Ewę Hevelke i Michała Januszańca.

Antoni Słonimski "Rodzina"

reżyseria i rola Lucysi: Stanisława Perzanowska

w roli Tomasza Lekcickiego: Stefan Jaracz

premiera: Teatr Nowa Komedia, Warszawa, 19.12.1933r.

***

Cykl wykładów prof. dr hab. Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym jest drugą po PRL. PRZEDSTAWIENIA odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego.

Spróbujmy opowiedzieć historię dwudziestolecia międzywojennego w polsce przez przedstawienia - teatralne, ale nie tylko teatralne. Przez przedstawienia życia publicznego we wszelkich jego przejawach: w sztuce, polityce, życiu społecznym, obyczajach. Spektakl teatralny niech będzie tu głównym zdarzeniem, wokół którego piętrzą się skojarzenia, tematy i konteksty wykraczające daleko poza teatr. W centrum refleksji niech znajdą się więc obok zagadnień formalnych i estetycznych strategie społecznego oddziaływania teatru i sposoby, jakimi życie publiczne oddziałuje na teatr.

Osiem wybranych spektakli to osiem odsłon uwikłania w historię zjawisk teatralnych tego czasu. Ale to także próba udowodnienia, że założenia awangardy dwudziestolecia międzywojennego nie należą tylko do historii, ale także do współczesności, kultywującej nieprzerwanie idee społecznego zaangażowania i twórczo kontynuującej założenia formalne awangardy.

Wykładom towarzyszą projekcje filmów found footage prof. dr hab. Krystyny Duniec, Ewy Hevelke i Michała Januszańca oraz dedykowany serwis internetowy www.teatrpubliczny.pl . Wstęp na wyklady jest wolny. Uczestnictwo potwierdzane jest każdorazowo wklejeniem portretu wybitnej aktorki lub aktora do karnetu. Za komplet naklejek nagroda - niespodzianka.

Prof. Dr hab. Krystyna Duniec

Profesorka w zakładzie historii i teorii instytutu sztuki pan. Badaczka teatru w kontekście przemian kulturowych xx i xxi wieku, eseistka; autorka projektu i kierowniczka laboratorium "projektowanie kulturyh swps i nowego teatru; współautorka tomu esejów soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne (nagroda fundacji kultury, 2009), autorka ciało w teatrze. Perspektywa antropologiczna (2012). Pod jej redakcją ukazał się aktor.niepewna tożsamość (2012)

TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA to projekt historii polskiego teatru od roku 1765 do dziś, autorstwa dr Joanny Krakowskiej, obejmujący historię przedstawień i historię przedstawiania spraw publicznych. W każdej jej odsłonie przedstawienie teatralne jest traktowane jako miejsce przecinania się zjawisk artystycznych, a zarazem jako punkt odniesienia dla publicznych debat i zjawisk spoza teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji