Artykuły

Warszawa. Dziś wykład prof. Duniec o "Sprawie Moniki" w IT

Sztuka z 1932 r. pt. "Sprawa Moniki" Marii Morozowicz-Szczepkowskiej będzie tematem kolejnego wykładu prof. dr hab. Krystyny Duniec z cyklu "Dwudziestolecie. Przedstawienia". Instytut Teatralny zaprasza dziś, 21 stycznia o godz. 18.

Cykl DWUDZIESTOLECIE. PRZEDSTAWIENIA jest drugą po PRL. PRZEDSTAWIENIA, odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego.

Szóste spotkanie zatytułowane "SPRAWA MONIKI czyli Własny pokój" poświęcone będzie spektaklowi Marii Morozowicz-Szczepkowskiej pt. "Sprawa Moniki" w reżyserii Zofii Modrzewskiej, którego premiera odbyła się w Instytucie Reduty w Warszawie 27 lutego 1932 roku. Sztuka i przedstawienie wpisują się w wybuch nurtu "teatru feministycznego", który miał miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Feministyczny charakter utworu potęgują słowa samej autorki, która pisała: Przekonałam się, że mój apel do kobiet, aby miały ambicję stać się pełnowartościowymi ludźmi, nie tylko zakochanymi samiczkami, wywarł duży wpływ na dalszy postęp w dziedzinie usamodzielnienia się kobiet.

Maria Morozowicz-Szczepkowska "Sprawa Moniki"

reżyseria: Hanna Małkowska

premiera: Instytut Reduty, Warszawa, 27.02.1932 r.

Wykładowi towarzyszy projekcja filmu found footage Krystyny Duniec, Ewy Hevelke i Michała Januszańca. Wszystkie informacje dotyczące projektu oraz zrealizowane już filmy found footage znajdują się na portalu: www.teatrpubliczny.pl. Wykłady odbywają się od października 2013 roku do lutego 2014 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wstęp na wykłady jest wolny.

TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA to projekt autorskiej historii polskiego teatru od roku 1765 do dziś, zaproponowany przez dr Joannę Krakowską historii przedstawień i historii przedstawiania spraw publicznych. W każdej jej odsłonie przedstawienie teatralne jest traktowane jako miejsce przecinania się zjawisk artystycznych, a zarazem jako punkt odniesienia dla publicznych debat i zjawisk spoza teatru.

Uczestnictwo w wykładach jest potwierdzane każdorazowo wklejeniem portretu wybitnej aktorki lub aktora do karnetu. Za komplet naklejek nagroda - niespodzianka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji