Artykuły

Wrocław. Cztery duże przedstawienia performance w programie ESK 2016

Brytyjski reżyser Chris Baldwin przygotowuje cztery duże wydarzenia artystyczne z okazji objęcia przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Pierwsze z nich, nawiązujące do mostów jako ważnych elementów architektonicznych miasta, odbędzie się w 2015 r.

Baldwin (na zdjęciu) jest jednym z dziewięciu kuratorów pracujących nad przygotowaniem programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r. Brytyjski reżyser odpowiedzialny jest za sztukę performance. Kalendarz wszystkich imprez przygotowywanych z okazji objęcia tytułu ESK zostanie ogłoszony w 2015 r.

Jak poinformował Baldwin w rozmowie z PAP, pierwsze duże wydarzenie artystyczne z obszaru sztuki performance odbędzie się w czerwcu 2015 r, a przygotowania do jego realizacji rozpoczną się wiosną 2014 roku. Roboczy tytuł wydarzenia to "Budowniczy Mostów". - Do realizacji tego projektu zostanie zaproszonych około 5 tys. młodych ludzi. Przedstawią oni wizje aranżacji, która przekształci wskazane przez nich mosty w dzieła sztuki. Mogą to być mosty istniejące lub przeprawy, które kiedyś funkcjonowały we Wrocławiu. Można sobie wyobrazić, że na przykład w 1944 r. istniał most, którego dziś nie ma. Będzie go można przywróć do życia przy pomocy gry świateł i laserów - mówił reżyser.

Z uczestnikami tego projektu będą pracować profesjonalni artyści, którzy pomogą w realizacji stworzonych przez młodych ludzie wizji artystycznych. Kulminacją projektu będzie festiwal mostów, który odbędzie się w czerwcu 2015 r. Na czas realizacji projektu wybrane mosty zostaną wyłączone z ruchu.

Kolejne wydarzenie przygotowywane przez Baldwina odbędzie się w styczniu 2016 r. i będzie związane z inauguracją objęcia przez Wrocław tytułu ESK. Będzie to projekt o roboczym tytule "Dusze Wrocławia". Reżyser planuje stworzyć w czterech miejscach miasta, oddalonych od Rynku o kilka kilometrów, tzw. rezydencje, które będą funkcjonować przez dziewięć miesięcy. Powstaną tam 14-metrowe, ruchome obiekty animowane, z których każdy będzie odnosił się do historii Wrocławia i wskazywał na elementy "duszy" tego miasta. Nad projektem mają pracować wrocławscy artyści, twórcy spoza stolicy Dolnego Śląska oraz mieszkańcy miejsc, w których powstaną rezydencje.

- W ciągu jednego ze styczniowych dni 2016 r. obiekty te ruszą w kilkugodzinną podróż ulicami miasta, by spotkać się w Rynku. Usytuowanie tych obiektów w jednym miejscu stworzy całościowy obraza "duszy" Wrocławia - mówił reżyser.

Kolejnym wydarzeniem przygotowywanym przez Baldwina będzie zaplanowany na czerwiec 2016 r. projekt "Przepływ". Sceną jego realizacji ma być rzeka Odra w okolicach Ostrowa Tumskiego oraz okoliczne przestrzenie, m.in. Bulwar Dunikowskiego. - To projekt składający się z dwóch części, pierwsza rozgrywać się będzie w ciągu dnia, druga zaś po zmroku. Przewidujemy, że w projekcie weźmie udział około 150 tys. widzów - mówił reżyser.

W ciągu dnia zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt średnich, małych i dużych pokazów performance i happeningów, które odbywać się będą w okolicach Odry.

-Ideą tych przedstawień ma być podkreślenie wielokulturowej historii Wrocławia, dlatego wezmą w nich udział artyści z Wrocławia i zagranicy, którzy w jakimś stopniu są związani z tym miastem - mówił Baldwin.

Jednym z takich przedstawień ma być opowieść o dwóch listonoszach, którzy mają dostarczyć list w to samo miejsce. Jeden z nich ubrany będzie w uniform listonosza niemieckiego z 1930 r., a drugi w strój listonosza polskiego z 1950 r. Mimo że list ma trafić w to samo miejsce, widnieje na nim inny adres. Druga cześć projektu ma być zrealizowana po zmroku. Wówczas na Odrze pojawi się flota łodzi, a na okolicznych budynkach będą wyświetlane obrazy.

Baldwin przygotowuje również wydarzenie, które zostanie zaprezentowane na zakończenie roku 2016. Jego scenerią ma być Stadion Miejski. - To będzie niespodzianka, dlatego nie chcę zdradzać na razie szczegółów - mówił.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji