Artykuły

Po góralsku, rosyjsku i francusku

W najbliższy czwartek mija 60 lat od polskiej premiery baletu Karola Szymanowskiego "Harnasie". Wystawiono je po raz pierwszy w Poznaniu, w Teatrze Wielkim. Z tej rocznicowej okazji poznańska opera przygotowała czwartą w swoich dziejach inscenizację "Harnasi". Wieczór dopełni premiera "Ognistego Ptaka" Igora Strawińskiego.

"Harnasie", inspirowane folklorem górali tatrzańskich, wystawiono po raz pierwszy w Poznaniu 9 kwietnia 1938 roku. Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawował Zygmunt Latoszewski, tańczyli zaś m.in. Jerzy Kapliński, Zofia Grabowska i Mieczysław Sawicki. Po raz drugi Latoszewski kierował wystawieniem baletu w styczniu 1947 roku - partię Narzeczonej wykonywała wówczas znakomita tancerka Barbara Bittnerówna. Ostatnia premiera dzieła Szymanowskiego odbyła się w Poznaniu w 1969 roku. Od strony muzycznej pieczę nad spektaklem sprawował Robert Satanowski, wśród wykonawców był m.in. Emil Wesołowski jako jeden z Harnasi. Dziś przygotowuje choreografię czwartej poznańskiej inscenizacji.

Jak zapowiada Emil Wesołowski, w Poznaniu powtarza swoją wersję dzieła przedstawioną w ub.r. w Warszawie. Jej główną postacią jest rzadko wykorzystywana w inscenizacjach dzieła postać Wdowy, która walcząc o względy Młodego sprowadza do wsi Hamasi - jest więc sprawcą opowiadanych zdarzeń. Scenografię - tak jak w Warszawie - przygotowuje młody słowacki plastyk Borys Kudlicka. Autorką kostiumów jest Irena Biegańska. W premierze wystąpią m.in. Paweł Kromolicki (Młody), Beata Wrzosek (Młoda), Anna Huk (Wdowa) i Andrzej Adamczak (Wódz Harnasiów).

Drugą część wieczoru wypełni "Ognisty Ptak" Igora Strawińskiego. Balet ten, oparty na rosyjskiej legendzie o cudownym drzewie, trzech braciach i złym czarowniku Kościeju przygotowuje autor libretta i choreograf Andrzej Glegolski, od 1969 roku pracujący we Francji. W jego interpretacji pojawią się trzy ptaki, trzej dobrzy bracia i trzy carewny, gdyż - jak twierdzi - trójka jest w rosyjskiej kulturze liczbą symboliczną. Scenografię opracowuje francuski malarz Jean-Jacques Le Corre. Tańczyć będą Anna Huk (Ognisty Ptak) oraz Beata Wrzosek i Alina Szutarska (cjwa .ptaki), a także Paweł Mikołajczyk, Paweł Kromolicki, Bogdan Jabłoński (bracia) i Andrzej Płatek (Kościej). Kierownictwo muzyczne sprawuje Krzysztof Słowiński, pochodzący z Poznania dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Trewirze.

Liliana Kowalska, kierująca baletem, przypomina, że przygotowania do nowych inscenizacji zaczęto w dwa dni po premierze "Pana Twardowskiego". Dla zespołu to ogromny wysiłek. Zwłaszcza że w "Harnasiach" i "Ognistym Ptaku" tancerze muszą wykazać się wszechstronnymi umiejętnościami: tańcem klasycznym i modern z elementami tańca ludowego rosyjskiego i góralskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji