Artykuły

Zorba ciągle tańczy

Ten balet cieszy się u nas ogromną popularnością od ponad 15 lat. Cho­reograf Lorca Massine zrealizował go w Łodzi i w Warszawie, a w 1995 r. przygotował premierę w poznańskim teatrze Wielkim. Stąd "Grek Zorba" przyjeżdża teraz na jeden wieczór do Warszawy.

Najpierw była powieść Nikosa Kazantzakisa, potem słynny film Mi­chaela Cacoyannisa z wielką kreacją Anthony Quinna w roli tytułowej. Widowisko baletowe wykorzystuje podstawowe wątki tej opowieści.

Jest tu młody Amerykanin John, który przyjeżdża do Grecji, by po­znać kraj swoich przodków. Jest Zorba, beztrosko żyjący z dnia na dzień, a także Madame Hortense, z którą romansuje. Jest radość i wielki dramat. Jest też słynny ta­niec w finale, symbol radości życia na przekór tragicznym zdarzeniom. Atutem przedstawienia jest mu­zyka greckiego kompozytora Mikisa Theodorakisa, do której Lorca Mas­sine stworzył efektowne, bezpreten­sjonalne widowisko. Występuje cały zespół poznańskiego Teatru Wiel­kiego, a w roli Johna pierwszy tan­cerz Opery Narodowej, Sławomir Woźniak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji