Artykuły

Poznań. "Western Society" Gob Squad w CK Zamek

15 lutego o godz. 20 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbędzie się spektakl "Western Society" brytyjsko-niemieckiego zespołu Gob Squad, prezentowany w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny". Przed spektaklem wykład "Gob Squad. Przewodnik" wygłosi dr Anna R. Burzyńska.

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu kontynuuje program performatywny "# nie jesteś mi obojętny". Po sześciu odsłonach w roku 2013 (w ramach których zaprezentowane zostały prace tak wybitnych artystów teatru i tańca jak Constanza Macras, Tino Sehgal, Lola Arias, Markus Öhrn, Jérôme Bel czy grupy Superamas) w ramach pierwszej odsłony w roku 2014 pokaże spektakl "Western Society" niemiecko-brytyjskiego kolektywu Gob Squad, znanego polskiej publiczności ze swoich wcześniejszych wizyt na Festiwalu Malta w Poznaniu (2007) oraz Opener w Gdyni (2012). Będzie to pierwsza w Polsce prezentacja tego spektaklu, zaledwie kilka miesięcy po entuzjastycznie przyjętej premeirze w berlińskim HAU.

Prezentacja ta otworzy całoroczny cykl prezentacji spektakli w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny", które w tym roku na różne sposoby odnosić się będą do tematu "tragedii wspólnoty" rozumianej jako niedościgniona wizja międzyludzkich relacji.

"Western Society" bada i prezentuje współczesną kondycję społeczeństwa zachodniego. W charakterystycznej dla Gob Squad konwencji, pełnej ironcznego humoru, użycia nowych mediów i zaangażowania publiczności pyta o kondycję współczesnej europejskiej wspólnoty.

Prezentacji spektaklu towarzyszyć będzie program edukacyjny prowadzony od tego roku w formie Teatralnego Klubu Dyskusyjnego. W jego ramach zapraszamy przede wszystkim na wykład poprzedzający przedstawienie - 15.02., o godzinie 19.00 w Holu Balkonowym - Anna R. Burzyńska "Gob Squad. Przewodnik" (wstęp wolny).

"Nikogo nie ma tam, gdzie są. Rozmawiają z kimś, kto jest daleko od nich. Tęsknię za nimi. Ale to ich coś omija." - z Alone Together, Sherry Turkle

"Western Society" jest obrazem cywilizacji w XXI wieku, swoistym oknem, przez które możemy spojrzeć do pokoju dziennego nieznanej rodziny, i rozpoznać w niej siebie samych. Powracając do swych fascynacji nowoczesnymi technologiami, Gob Squad kierują obiektyw kamery w samo serce zachodniego domostwa.

W odległych, mrocznych zakamarkach Internetu, Gob Squad wygrzebał miniaturową satelitę, całkiem banalne, nieoglądane przez nikogo wideo anonimowego salonu, w którym gdzieś na obrzeżach zachodniego świata odbywa się rodzinne spotkanie. Trwa przyjęcie. Pokój jest pełen ludzi. Rodzina, przyjaciele i nieznajomi połączeni są więzami sprzętu do karaoke - sami razem i razem sami.

Gob Squad, ociekający atrybutami blichtru, pragną ożywić ten drobny fragment rzeczywistości i odtworzyć ten obraz we właściwy sposób. "Co my tu robimy? Co to ma być? Czy to jest szczęście?" Zadają sobie wciąż te same pytania, zastanawiając się jakim cudem znaleźli się tam, gdzie dziś są.

Kiedy wykonawcy poszukują odpowiedzi, poddają próbie swoją wiedzę, pokazują się z jak najlepszej strony i otwarcie dzielą się swoimi opowieściami, raz za razem rekonstruując siebie i dokonując projekcji siebie samych w przestrzeni tego skrawka historii, kilku szczęściarzy spośród widowni może zdobyć szansę wzięcia udziału w tym lśniącym, złocistym fresku.

"Western Society" pociąga i izoluje. Jest piekłem i niebem. Niektórzy dostrzegają w tym senny koszmar, inni miejsce, w którym chcieli by się znaleźć - zbyt rzeczywiste, zbyt sztuczne, zbyt znajome, zbyt obce.

Tymczasem gdzieś tam, zawsze i niezależnie od wszystkiego, trwa nigdy niekończące się przyjęcie. Wszyscy tam są, młodzi i starzy i ci pomiędzy, i wy też tam jesteście...

Gob Squad działa od 1994 roku. Od samego początku zespół interesował się nie tyle samym teatrem, co połączeniem performensu, happeningu, instalacji i filmu w konfrontacji z realnymi sytuacjami życiowymi. Dlatego też zespół daleki jest od realizowania swoich szalonych projektów w instytucjach artystycznych. W większości przypadków artyści wybierają raczej niekonwencjonalne miejsca: biuro w popularnym work center ("Work", 1995), sklep z meblami ("An Effortless Transaction", 1996), stację metra ("15 Minutes To Comply", 1997), mini-bus ("Where Do You Want To Go To Die", 2000) czy hotelowy pokój ("Room Service", 2003). Poszukują sytuacji, w których toczy się prawdziwe życie miasta; gdzie prywatność zderza się z tym, co publiczne, a fikcja przenika się z rzeczywistością; szukają zdarzeń, poprzez które - dzięki swoim zdolnościom improwizacyjnym oraz nowym technikom multimedialnym - mogą obnażać absurdy nowoczesnego społeczeństwa, śmieszność i smutek, piękno i dziwactwo.

***

"Gob Squad. Przewodnik" - wykład Anny R. Burzyńskiej

Centrum Kultury Zamek / Hol Balkonowy

sobota, 15 lutego, godz. 19:00

bezpośrednio przed pokazem spektaklu "Western Society" kolektywu Gob Squad / wstęp wolny

Siedmioosobowy niemiecko-brytyjski kolektyw Gob Squad przedstawia swoją działalność następująco: "tworzymy performanse i wideo, w których poszukujemy piękna w dniu codziennym i oczekujemy mądrych słów od mijającego nas przechodnia".

Gob Squad to maksymaliści: w "Saving the World" jako superbohaterowie ratowali świat przed zagładą, zachęcając mieszkańców różnych miast, by dołączyli do starań o lepsze jutro, w "Revolution Now!" jako rewolucjoniści namawiali publiczność, by poświęciła wygodę w imię idei wolności i sprawiedliwości inicjując powstanie w supermarkecie, w "Super Night Shot" jako kreskówkowe postaci ocieplali klimat Syberii, zacierali przepaść socjalną między brazylijskimi bogaczami a biedakami i pomagali skręcać meble z Ikei zagubionym w meandrach instrukcji berlińczykom. Chyba nigdy wcześniej problemy trzeciego, drugiego i pierwszego świata nie zostały ujęte w tak fascynującą, zaawansowaną technologicznie, dowcipną i prowokującą formę. I nie angażowały tak mocno widzów, wynoszących ze spektakli Gob Squad przekonanie, że naprawdę są w stanie zmienić świat - choćby miała to być wyłącznie rewolucja we własnej kuchni, jak w spektaklu "Gob Squad's Kitchen".

dr Anna R. Burzyńska - adiunkt w Katedrze Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ. Jej zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim najnowszy teatr europejski oraz dramat polski i niemiecki od XIX wieku po współczesność, a także relacje między teatrem a muzyką i nowymi mediami. Zajmuje się także krytyką teatralną. Od 2000 roku współredaguje Gazetę Teatralną "Didaskalia". W latach 2004-2010 była recenzentką i publicystką "Tygodnika Powszechnego". Autorka książek: "Mechanika cudu" (2005), "The Classics and the Troublemakers. Theatre Directors from Poland" (2008), "Maska twarzy" (2011), "Małe dramaty" (2012).

***

Gob Squad "Western Society":

koncepcja i reżyseria: Gob Squad

występują: Johanna Freiburg, Sean Patten, Damian Rebgetz, Tatiana Saphir, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost und Simon Will.

muzyka: Jeff McGrory

wideo: Miles Chalcraft

kostiumy: Emma Cattell i Kerstin Honeit

scenografia: Lena Mody

światła: Chris Umney

dramaturgia i produkcja: Christina Runge

asystent produkcji i tourmanager: Mat Hand

managment: Eva Hartmann

"Western Society" powstał dzięki wsparciu Center Theatre Group, Michael Ritchie, Artistic Director, Los Angeles, CA. Producentem "Western Society" są HAU Hebbel am Ufer (Berlin), Spielart Festival (Monachium) oraz brut (Wiedeń). Kooprodukcja w ramach programu House on Fire; przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu "Kultura". Przy wsparciu finansowym Kulturverwaltung Berlin.

premiera: 5 października 2013 roku w HAU2 w Berlinie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji