Artykuły

Szczecin. Spotkanie i warsztaty z Olbińskim

Ceniony polski malarz - plakacista Rafał Olbiński jest od dziś gościem Liceum Plastycznego w Szczecinie. Wygłosi wykład inauguracyjny, otworzy wystawę swoich 50 prac, poprowadzi trzydniowe warsztaty z młodzieżą.

Wernisaż prac Olbińskiego, otwarty dla wszystkich miłośników twórczości tego artysty, rozpocznie się we wtorek o godz.10 w Liceum Plastycznego im.Constantina Brancusi - Kamienicy Loitzów, przy ul. Kurkowej 1 (tu jego prace oglądać będzie można do godz. 20).

Uczniowie, którzy będą pracowali z mistrzem, zostali zakwalifikowani na podstawie konkursu prac. - Jest to wydarzenie artystyczne dla Szczecina - mówi Artur Sawczuk, dyrektor "plastyka". - Przyjeżdża artysta klasy światowej. Opowie, ile trudu trzeba wkładać, żeby zostać takim twórcą. Dla moich uczniów to motywacja do pracy.

Rafał Olbiński - malarz, grafik i twórca plakatów - ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Karierę artystyczną rozpoczął jako grafik "Jazz Forum". W 1981 roku wyjechał do Paryża, skąd wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Jego prace trafiały na okładki "The New York Times", "Der Spiegel", Newsweeka" (w latach 1986-1992 wymyślił dla tego tygodnika 30 okładek). A dziś są eksponowane w renomowanych galeriach i muzeach, a także gromadzone przez wielu prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Olbiński jest autorem pracy uznanej za najlepszą w konkursie ogłoszonym przez burmistrza Rudolpha Giulianiego na plakat reklamujący Nowy Jork jako stolicę świata. Za swoją twórczość otrzymał 150 prestiżowych nagród, m.in. Prix Savignac 1994, przyznawaną najlepszym plakatom świata.

Nie zerwał kontaktu z Polską, regularnie projektuje plakaty dla polskich instytucji kultury (np. ostatnio zrobił plakat do "Magii obłoków" Teatru Polskiego).

W roku 2012 za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem Gloria Artis.

Styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Bohaterkami prac w klimacie surrealizmu są piękne kobiety. Sztuka jest bardzo efektowna, ładna, więc się podoba.

Wizytę artysty w Liceum Plastycznym finansuje Jolanta Drąszkowska, prezes Neptun Developer, w ramach programu "Sięgajcie Gwiazd! - Spotkania z Mistrzem,. - Chcę pomóc młodzieży - mówi Jolanta Drąszkowska. - Żeby stworzyć lepsze warunki rozwoju, żeby uczyły się w najlepszym liceum. To są nierzadko dzieci z małych miasteczek, chcę, żeby wiedziały, że mogą wiele. Myślę, że promuję też miasto.

Spotkanie i warsztaty z mistrzem odbywają się raz trzeci. Poprzednimi gośćmi byli Leszek Sobocki (2011 r.) i Wojciech Siudmak (2012 r.).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji