Artykuły

Kielce. "Twardy gnat, martwy świat" premierą Teatru Żeromskiego

"Twardy gnat, martwy świat" pochodzącego z Kielc (Świętokrzyskie) dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły to kolejna premiera Teatru im. Stefana Żeromskiego. Spektakl reżyseruje Eva Rysova.

"Twardy gnat, martwy świat" jest drugą częścią dramatycznego dyptyku "Na końcu łańcucha". Premiera pierwszej odbyła się w Lublinie. Bohaterem obu jest "Człowień", czyli człowiek głuchy jak pień na własne cierpienie. W "Twardym gnacie" przyjmuje postać współczesnego Hioba, na którego spadają nieszczęścia.

Autor sztuki zastosował tu swoją koncepcję "bad writingu", która polega na robieniu dobrej sztuki ze złego tekstu. Tym źle napisanym w tym przypadku jest powieść Marcina Obuchowskiego "Ten, który sprzeciwił się szatanowi". Książka została wydrukowana w 2008 roku w 15 egzemplarzach dla rodziny i przyjaciół.

- Pozazdrościłem autorowi umiejętności tworzenia niesamowicie nieudolnych zdań, kuriozalnych i nielogicznych, a przez to strasznie śmiesznych i w pewien sposób poetyckich - powiedział Pakuła na konferencji zapowiadającej spektakl.

Zdaniem autora, odbiorcy sztuki szukają w niej treści, ważnego tematu, natomiast "Twardy gnat" jest buntem przeciwko temu. Pakuła proponuje sztukę jako "wygłup".

Jednak w opinii dyr. Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Piotra Szczerskiego sztuka Pakuły pokazuje poprzez żart i ironię katastroficzną wizję świata widzianą oczami pewnego pokolenia. Jego zdaniem jest to krzyk rozpaczy.

Spektakl reżyseruje pochodząca z Czech Eva Rysova, scenografię i kostiumy przygotowała Justyna Elminowska, a muzykę rodzeństwo Zuzanna Skolias i Antonis Skolias, którzy również pojawią się na scenie. W rolę Człowienia wciela się Andrzej Plata. W sztuce zagrają również Dawid Żłobiński oraz Wojciech Niemczyk.

Premiera odbędzie się w sobotę, w niedzielę i we wtorek na małej scenie, czyli w "Pokoju Becketta".

Mateusz Pakuła, z pochodzenia kielczanin, jest dramatopisarzem młodego pokolenia. Jego debiutancka sztuka "Biały Dmuchawiec" znalazła się w finale pierwszej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i została wystawiona w Teatrze Osterwy w Lublinie.

Sztuki 31-letniego twórcy można było zobaczyć także m.in. w Teatrze Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Wrocławskim Teatrze Lalek. Jako dramaturg współtworzył spektakl "Dwanaście stacji" według poematu Tomasza Różyckiego.

"Twardy gnat, martwy świat" jest drugą sztuką napisaną przez Pakułę specjalnie dla kieleckiego teatru. Poprzednia "Mój niepokój ma przy sobie broń" w reżyserii Julii Mark miała premierę w styczniu ubiegłego roku, a w czerwcu została wyróżniona przez dziennikarzy w Plebiscycie Publiczności "O Dziką Różę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji