Artykuły

Wielopole. Kantorowska plebania już prawie gotowa

Plebania, na której urodził się najsłynniejszy wielopolonin, Tadeusz Kantor, została odnowiona. Będzie tam można oglądać pamiątki związane z jego dzieciństwem i twórczością.

Mieszkańcy Wielopola Skrzyńskiego są dumni z tego, że właśnie tutaj urodził się Tadeusz Kantor, jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, scenograf, reżyser, malarz, grafik. Sześć lat temu powołali Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej, a jego członkowie zajęli się odnowieniem zabytkowej starej plebanii, w której na świat przyszedł artysta. - Matka Kantora w zawierusze pierwszej wojny światowej, kiedy jej mąż został wcielony do wojska, przybyła do Wielopola i zamieszkała na plebanii u swojego stryja ks. Józefa Radoniewicza. Gospodynią tu była jej matka. Tu też przyszedł na świat Tadeusz Kantor-opowiada Krystyna Więzień z Towarzystwa.

Od pięciu lat plebania jest odnawiana, jej remont pochłonął ok. 650 tys. zł. Pieniądze pochodziły z różnych źródeł: urzędu gminy, urzędu marszałkowskiego. Ministerstwa Kultury, od sponsorów. Budynek wygląda już pięknie, ale czekają go jeszcze prace wykończeniowe. Po ich zakończeniu w dwóch pomieszczeniach plebanii zostaną wyeksponowane pamiątki. Będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia związane z Kantorem, listy, które pisał do swojego przyjaciela ks. Juliana Śmietany z Wielopola. a także portret świętego Juliana, który dla niego namalował. Będą także eksponaty teatralne i związane z twórczością Kantora, w tym ze spektaklu "Wielopole. Wielopole", który artysta prezentował w 1983 roku w tamtejszym kościele. Część eksponatów już jest na miejscu, reszta przyjedzie z krakowskiej Cricoteki. Oprócz pamiątek związanych z Kantorem w budynku znajdzie miejsce biblioteka z publikacjami poświęconymi artyście i jego rodzinnemu miasteczku. Urządzone tam zostaną także pokoiki gościnne, kawiarenka internetowa i pomieszczenie, w którym będą organizowane spotkania kulturalne. Towarzystwo planuje, że pierwsze z nich odbędzie się w maju przyszłego roku w ramach Podkarpackich Prezentacji Teatrów Poszukujących, których uczestnicy walczą o Nagrodę im. Tadeusza Kantora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji