Artykuły

Poznański Teatr Wielki w Badenii-Wirtembergii

Teatr Wielki w Poznaniu przebywa z występami gościn­nymi w stolicy kulturalnej Badenii-Wirtembergii - Heilbronn.

Tym razem ponad 130-osobowy zespół pojechał tam z "Czarodziejskim Fle­tem" W. A. Mozarta.

Ważna data

Niemiecka premiera tego przedstawienia odbyła się dokładnie w 244. rocznicę urodzin kompozytora - 27 stycznia. Do 7 lutego Teatr Wielki zaprezentuje 12 spektakli. Na wszystkie zo­stały już wykupione miej­sca w Stadttheater Heilbronn!

Sukces przed wymagającą publicznością

Wizja reżysera - Marka Weissa-Grzesińskiego oraz umiejętności polskich arty­stów oczarowały niemiecką - dodajmy: dobrze przygo­towaną i wymagającą - publiczność. A przecież wystawienie przez Pola­ków ,,Czarodziejskiego fle­tu", który dał początek niemieckiej operze roman­tycznej, to tak, jak prezen­tacja zagranicznej insceni­zacji "Halki" u nas.

Trochę problemów z niemieckim

Poznańscy artyści wyko­nywali ową ,,śpiewogrę" w oryginale, czyli po nie­miecku. Żeby nie popaść w samouwielbienie - trze­ba przyznać, że "nasz" nie­miecki budził pewne za­strzeżenia. Jednak w miarę rozwoju akcji na scenie, publiczność puściła to w niepamięć, nagradzając gromkimi oklaskami nie­mal każdą arię.

Słowa uznania dla chóru i orkiestry

- Zachwyciła mnie duża wyobraźnia reżysera; to własna, niespotykana i je­dyna w swoim rodzaju in­scenizacja - powiedział po premierze dr Gunter Bahlhausen, dramaturg, który o żadnym z kilku poznań­skich spektakli nie wyrażał się jeszcze w takich super­latywach. Słowa uznania odbierali także kierownik muzyczny i dyrygent or­kiestry - Marcin Sompoliński, kierownik znakomi­tego chóru - Jolanta Dota-Komorowska i autorka choreografii - Izadora We­iss.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji