Artykuły

Zielona Góra. Drama Festival z niemieckim dramatem

Spektakle, próby czytane, spotkania z reżyserami, aktorami i krytykami - taki specjał zagwarantowała nam Wojewódzka Biblioteka im. C. Norwida. Wczoraj wystartował Drama Festival, czyli przegląd współczesnego dramatu niemieckiego.

Drama Festival organizują wspólnie biblioteka, Lubuskie Stowarzyszenie Debiut, Piccolo Theater z Cottbus, Staatstheater z Cottbus oraz Agencja Dramatu i Teatru ADiT z Warszawy. Codzienne od 24 do 30 marca planują serwować zielonogórzanom sporą dawkę niemieckiego dramatu w polskim teatrze.

Inauguracja rozpoczęła się 24 marca w Pałacu Wiechlice inauguracją prób czytanych "Zimny pocałunek ciepłego piwa" Dirka Lauckego. Za reżyserię odpowiadała Anna Wieczur-Bluszcz. Już o godz. 18 w klubie Pro Libris wojewódzkiej biblioteki odbędzie się spotkanie ze Zdzisławem Wardejnem. Słuchacze dowiedzą się co nieco o spektaklu "Złoty smok" w reżyserii Redbada Klijnstry, który zobaczymy we wtorek 25 marca w sali dębowej Biblioteki Norwida.

"Złoty smok" to przedstawienie oszczędne inscenizacyjnie i scenograficznie. Pięciu aktorów właściwie nie gra, ale opowiada historie, których bohaterami są pracownicy małej tajsko-chińsko-wietnamskiej restauracji i jej stali bywalcy. Historia kręci się wokół dwóch światów, które paradoksalnie nic o sobie nie wiedzą - nielegalnych imigrantów i zamożnych, modnie ubranych przedstawicieli Zachodu.

W sztuce występują m.in. Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn czy Elżbieta Kwinta. Wejściówki kosztują 10 zł, można je kupić w dziale informacji katalogowej (godz. 10-19 w holu biblioteki).

Ciekawe wydarzenie czeka też nas w czwartek 27 marca o godz. 18 w sali dębowej Biblioteki Norwida. Przemysław Bluszcz, aktor Teatru Ateneum w Warszawie, przedstawi monodram "Samospalenie" [na zdjęciu]. Akcja odbywa się w Warszawie, we wrześniu 1968 r. podczas Centralnych Uroczystości Dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia. Bluszcz wciela się w postać Ryszarda Siwca, którego bohaterski gest sprzeciwu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji stał się punktem zwrotnym w jego karierze. Z czasem zepchnięty na margines historii antybohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy, próbuje zrekonstruować swoją drogę.

Po spektaklu rozpocznie się spotkanie i rozmowa z aktorem. Obowiązują wejściówki. Za wstęp zapłacimy 10 zł.

Program Drama Festiwal

25 marca (wtorek)

godz. 18, sala dębowa - spektakl "Złoty smok"

***

26 marca (środa)

godz. 17, salon wystawowy - wystawa "Dramat niemiecki jako książka"

godz. 18, sala dębowa - otwarta próba czytana sztuki "Zimny pocałunek ciepłego piwa" Dirka Lauckego z antologii "Niemcy 3.0" z udziałem reżyserki Anny Wieczur-Bluszcz i aktorów Marty Frąckowiak, Ernesta Nity, Piotra Lizaka, Dawida Rafalskiego

***

27 marca (czwartek)

godz. 18, sala dębowa - monodram "Samospalenie" w wykonaniu Przemysława Bluszcza

***

28 marca (piątek)

godz. 11-12, oddział dla dzieci - Warsztaty dla młodzieży, które poprowadzi Jörg Menke-Peitzmeyer

godz. 18, galeria - panel dyskusyjny "Współczesny dramat niemiecki. Niemcy 3.0" z udziałem Günter Bredena, dramaturga i reżysera, Jörga Menke-Peitzmeyera, najpopularniejszego i najczęściej granego niemieckojęzycznego autora teatru dziecięcego

godz. 19, sala dębowa - otwarta próba czytana "Końce świata" Marca Beckera w reżyserii Piotra Waligórskiego z udziałem aktorów

***

29 marca (sobota)

godz. 18, sala dębowa - otwarta próba czytana "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta z udziałem Lecha Dyblika w reżyserii Andrzeja Nowaka

***

30 marca (niedziela)

godz. 12, sala dębowa - spektakl dla dzieci "Wietrzyk, wietrzyk"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji