Artykuły

Warszawa. Nagrody Polskiego Ośrodka ITI

Wybitny polski teatrolog działający za granicą - prof. Andrzej Wirth i menedżer teatralny z USA Philip Arnoult zostali laureatami nagród Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest co roku 27 marca, w tym roku po raz 53.

Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 2014 - za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie Philipowi Arnoultowi. Arnoult jest menedżerem z USA, który w 1971 roku utworzył "Baltimore Theatre Project", a następnie przez ponad dwie dekady pełnił funkcję dyrektora tej instytucji, prezentując wiodących artystów teatru i tańca zarówno z USA, jak i z zagranicy.

W roku 1990 stworzył Centrum Rozwoju Teatru Międzynarodowego (CITD - Center for International Theatre Development). Działalność tego ośrodka rozwinęła wymianę artystyczną z krajami Europy Wschodniej i Centralnej w ramach specjalnej inicjatywy na lata 1999-2004, kiedy młodzi reżyserzy z Polski, Węgier, Rumunii, czy Rosji nawiązywali dialog z partnerami w USA. Wynikiem tego przedsięwzięcia, po pięciu latach, było ponad 20 zrealizowanych produkcji teatralnych.

Prof. Andrzej Wirth [na zdjęciu] otrzymał nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Wirth jest wybitnym polskim krytykiem teatralnym i literackim, teatrologiem i tłumaczem, działającym od 1966 za granicą, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

W 1982 r. został powołany na stanowisko profesora w katedrze teatrologii w Justus Liebig Universitat w Gissen (Niemcy). W tym roku założył tam też pierwszy w Niemczech Instytut Teatrologii Stosowanej i do przejścia na emeryturę w 1992 r. pełnił funkcję jego dyrektora. Instytut do dzisiaj jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych niemieckich ośrodków akademicko-artystycznych w dziedzinie teatru eksperymentalnego. Wirth tłumaczył na język polski dramaty Bertolda Brechta, Friedricha Duerrenmatta, Petera Weissa. Jednocześnie - publikując artykuły w prestiżowych czasopismach po angielsku i niemiecku - wpłynął na światową recepcję artystów polskiego teatru, między innymi Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego.

Teatralną Książką Roku 2013 została, złożona z pięciu zeszytów, edycja pierwszego tomu scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego "Warjacje. Scenariusze z lat 1978-1991" pod red. Ewy Bułhak i Mateusza Żurawskiego. Publikację wydał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Studio im. S.I. Witkiewicza i Teatr Narodowy w Warszawie.

Co roku, z okazji święta teatru przygotowywane jest Orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku jego autorem jest Brett Bailey - dramatopisarz i reżyser oraz performer z Afryki Południowej. Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisał prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.

"Jestem jednym z Was, których uwiódł teatr. Na widowni i na scenie (...). My, których uwiódł teatr, wierzymy, że w epoce dosłownego przekazu telewizyjnego warto łączyć się, by mówić językiem właściwym poezji - na forum ulicy, w przestrzeni postindustrialnej czy w tradycyjnym teatrze. Wierzę, że artysta teatru, choć nie porządkuje świata, to w przedziwny sposób go jednoczy" - napisał Łukaszewicz w orędziu.

Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji