Artykuły

Tarnów. Dzień Teatru u Solskiego

Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze im. L. Solskiego przebiegła w tym roku pod znakiem komedii, zwyczajowych nagród i wyróżnień dla pracowników placówki, kieliszka szampana oraz tajemniczej wypowiedzi przedstawicielki władz miejskich.

Już po raz 53. ludzie teatru celebrowali swoje święto ustanowione w 1961 roku na dzień 27 marca dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Z tej okazji w dniu tym we wszystkich placówkach teatralnych ' organizuje się uroczystości w dowolnie wybranych formach i według indywidualnych scenariuszy. Stałym ich punktem jest jednak obdarowywanie zasłużonych pracowników nagrodami oraz odczytanie orędzia, które na prośbę Międzynarodowego Instytutu Teatralnego co roku przygotowuje inna, znana w świecie teatru osobistość. Tegorocznym autorem orędzia został Brett Bailey, południowoafrykański dramaturg, reżyser i scenograf, który w swej wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. na fenomen uniwersalizmu zjawiska, jakim jest teatr.

Na tarnowskiej scenie głównym punktem uroczystości było oczywiście przedstawienie - tym razem komedia "W pokoju obok" [na zdjęciu], uhonorowana przez jury ostatniej Talii dwoma nagrodami aktorskimi. We foyer częstowano szampanem, a po spektaklu rozdano nagrody. Urząd Miasta Tarnowa wyróżnił parę aktorów - Matyldę Baczyńską i Ireneusza Pastuszaka, dyrekcja teatru nagrodziła Monikę Wentę i Piotra Hudziaka oraz Jerzego Pala, który w tym roku obchodzi jubileusz trzydziestolecia pracy na scenie. Nie zapomniano także o pracownikach administracji teatralnej oraz obsługi technicznej.

Władze miejskie reprezentowali wiceprezydent Krystyna Latała i dyrektor wydziału kultury, Marcin Sobczyk. Pani wiceprezydent w krótkiej wypowiedzi stwierdziła m.in., że Tarnowski Teatr znajduje się w trudnym momencie, czym wprowadziła w konsternację zebranych. Następnie triumfalnie obwieściła, iż zna wyjście z tej niełatwej sytuacji i obiecała, że nastąpi to niebawem. Wszystko to zabrzmiało bardzo tajemniczo, a nawet złowróżbnie, bowiem autorka tych słów bliżej nie określiła, jakie problemy teatru ma na myśli, ani metod, jakimi miejscy decydenci postanowili je rozwiązać. Niejako w odpowiedzi na słowa pani wiceprezydent aktor i laureat miejskiej nagrody, Ireneusz Pastuszak, przypomniał o wysokiej frekwencji widzów w Tarnowskim Teatrze i wciąż rosnącym zainteresowaniu tarnowian proponowanymi spektaklami. Warto przy okazji dodać, że w ciągu ostatnich trzech lat w nowym, oddanym po remoncie budynku przez widownię teatru przewinęło się 150 tys. osób. Zamykająca tę okrągłą liczbę tarnowianka w Dniu Teatru otrzymała od dyrekcji placówki karnet uprawniający do bezpłatnego wstępu na wszystkie premiery przyszłego sezonu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji