Artykuły

Sen bardzo teatralny

Premierę jednej z najbardziej teatralnych sztuk wszech czasów przygotowuje na Międzynarodowy Dzień Teatru toruńska scena dramatyczna. 25 marca o godz. 19.00 zobaczymy "Sen nocy letniej" Szekspira w reż. Pawła Łysaka.

Reżyser znany jest już toruńskiej publiczności z inscenizacji "Helmucika" Villqista. Tym razem sięgnął po klasykę i jak twierdzi nie tylko z powodu zamówienia złożonego przez teatr. - Zrobiłem już parę przedstawień w życiu, ale nigdy nie robiłem Szekspira i nawet miałem poczucie niedosytu, że z tak wieloma tematami się zmierzam, a z Szekspirem nie - opowiada Paweł Łysak - "Sen nocy letniej" pociągał mnie najbardziej spośród jego sztuk. Dziwność i niejednoznaczność tego dramatu. Z drugiej strony jest to taka sztuka, w której teatr objawia się w całej pełni.

Pawła Łysaka, inaczej niż większość reżyserów, nie zainteresowała tak bardzo opozycja świata realnego i fantastycznego w komedii Szekspira czy zawarte w niej dwuznaczności seksualne, tak chętnie dziś eksponowane. Postanowił on opowiedzieć o opozycji między wolnością a ograniczeniem, między rygorem, prawem hierarchią, procedurami, etykietą a wolnością i realizacją. Dotyczy to zarówno życia prywatnego jak i społecznego.

- Oczywiście jest to sztuka o miłości. Tam są pokazane różne elementy miłości, różne jej strony. Myślę, że w tych dwóch światach: w świecie ograniczenia i wolności człowiek doznając miłości dowiaduje się czegoś o sobie i o świecie, uczy się, osiąga jakąś mądrość życiową - dodaje reżyser.

Ale poza wszystkim "Sen nocy letniej" jest przecież komedią i o tym Łysak nie zamierza zapomnieć. Dlatego wybrał lekkie i żartobliwe tłumaczenie Gałczyńskiego. Jego zamiarem jest uczynienie tego przedstawienia finezyjnym. Ważne treści unoszone mają być przez żart teatralny. Przy tym będzie to przedstawienie współczesne, dlatego zarówno scenografia jak i kostiumy pozbawiono historycznych elementów. Współczesny ma być również sposób grania, a akcja ma toczyć się szybko i dynamicznie.

Scenografię do przedstawienia przygotowała Aleksandra Semenowicz. Autorem muzyki jest Marcin Błażewicz, który ostatnio komponował utwory orkiestrowe wykonywane na całym świecie. W spektaklu wystąpi duża część zespołu Teatru im. Wilama Horzycy. W rolach głównych zobaczymy Michała Ubysza (Tezeusz, Oberon), Jolantę Teskę (Tytania i Hipolita), a także Matyldę Podfilipską, Mirosławę Sobik, Radosława Garncarka, Tomasza Mycana, a w rolach rzemieślników wystąpią Sławomir Maciejewski, Paweł Tchórzelski, Jarosław Felczykowski, Marek Milczarczyk, Paweł Kowalski i Dariusz Bereski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji