Artykuły

Realizm metafizyczny

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, trwający w łódzkim Teatrze Powszech­nym, zaprosił Stary Teatr z Krako­wa. W sobotę widzowie obejrzeli "Ro­dzeństwo" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy.

Najkrócej, i najwłaściwiej, można powiedzieć o tym spektaklu, że jest to dzieło skończone. I absolutne. Lu­pa, konstruując na scenie świat wręcz przesycony realizmem, roz­grywa w nim metafizyczną proble­matykę.

Oto dwie poniżone mieszczańską tradycją siostry i brat - szalony filo­zof, manifestujący pogardę wobec doczesnych problemów. Człowiek szczególnie uwrażliwiony na mrocz­ne zakamarki tragicznego bytu, ży­jący w trwałym konflikcie z małością ludzkiego gatunku. Pogardę bu­dzą w nim zwykłe pragnienia i dąże­nia, ale też wartości egzystencjalne. Brat wraca do rodzinnego domu po pobycie w domu wariatów. Nie chce zrozumieć znerwicowanych sióstr, na których postawy reaguje agresją, nie jest w stanie zgodzić się z rytuałem rodzinnego portretowa­nia, próbuje wyzwolić się z tradycji, lecz odwrócenie ("przodem" do ścia­ny) portretów przodków przy dźwię­kach marsza żałobnego z Beethovenowskiej "Eroiki" miast stać się ak­tem strzelistym, okazuje się tylko prostą czynnością. Taką, jak cho­ciażby prasowanie, czy w pojęciu bo­hatera - akt samobójczy. Z tego obłę­du życia nie ma wyjścia, a walka, choć beznadziejna, pozostaje jedyną uczciwą drogą.

Bernhard w swoich utworach przeciwstawiał się wręcz opętańczo naturze i ludzkości, wskazując Abso­lut, jako jedyny cel w poszukiwaniach człowieka. "Rodzeństwo" w wersji Krystiana Lupy nawet na chwilę nie sprzeniewierza się idei autora, forma przedstawienia jest idealnie dostoso­wana do filozofii, jaką niesie. To nie­bywale precyzyjny spektakl, w któ­rym przez ponad trzy godziny widzo­wie mogą nie tylko podziwiać talent reżysera, ale rozsmakowywać się w doskonałym aktorstwie Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, Agnieszki Mandat i Piotra Skiby. Nasze życie od życia bohaterów Bernharda oddziela tylko cienka, czerwona nitka, prze­ciągnięta wzdłuż sceny. I nie daje się tego zapomnieć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji