Artykuły

Jutro rusza wielki poznański Festiwal Teatralny "Malta"

Na kilka letnich dni (30 czerwca - 8 lipca) Poznań stanie się jedną wielką sce­ną teatralną, na której roze­gra się około 200 wydarzeń artystycznych: spektakli, koncertów i dyskusji.

Odbywający się już po raz 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" stawia so­bie za zadanie oswajanie miej­skiej przestrzeni dla teatru, dlatego zawarte w programie spektakle i koncerty zostaną wplecione w tkankę miasta i odbywać się będą nie tylko w poznańskich salach teatral­nych, ale też na placach, dzie­dzińcach, w kawiarniach, ha­lach targowych, nawet na elewacji budynku (sic!) oraz oczywiście na terenie kąpie­liska jeziora Malta, od które­go festiwal wziął swoją nazwę. Malta przyciąga nie tylko krytyków i znawców oczeku­jących nowatorskich koncep­tów scenicznych, ale także zwyczajną publiczność, która z zapartym tchem czeka na widowiska pełne rozmachu i różnych efektów specjalnych - sztucznych ogni, żonglerki, akrobacji, multimedialnych projekcji. Jedni i drudzy po­winni być usatysfakcjonowa­ni tegorocznym programem. Wielbiciele teatralnych eks­perymentów powinni ko­niecznie zobaczyć spektakl w reżyserii wybitnej niemiec­kiej tancerki i performerki Angie Hiesl "X-Times People Chair". To jedno z najbardziej znanych i nagradzanych przedstawień w dorobku Hiesl oparte w dużym stop­niu na improwizacji, interak­cji z widzami oraz na charak­terystycznych w jej twórczo­ści choreograficznych ukła­dach pionowych, gdzie ruch odbywa się nie tylko w płasz­czyznach poziomych, ale tak­że w górę i w dół, zrywając z utartymi przyzwyczajeniami widowni. Z kolei wszyscy złaknieni ulicznej teatralnej fiesty będą mieli okazję uczestniczyć w paradzie zor­ganizowanej przez francuską La Compagnie Malabar, któ­ra słynie z organizacji wiel­kich pokazów z wykorzysta­niem efektownej scenografii, efektów świetlnych oraz mu­zyki wykonywanej na żywo. Innowacją w tegorocznej edy­cji festiwalu jest konkurs De­biut, w którym o nagrodę w wysokości 30 tys. zł ubiegać się będzie 11 polskich zespo­łów teatralnych. Przewodni­czącym jury został znakomi­ty pedagog, wieloletni rektor warszawskiej Akademii Te­atralnej, prof. Lech Śliwonik.

W tym roku dodatkowo ter­min festiwalu zbiegł się z uro­czystymi obchodami 50. rocz­nicy Poznańskiego Czerwca '56, dlatego w programie nie mogło zabraknąć imprez po­święconych tym wydarze­niom. Teatr Strefa Ciszy przy­gotował specjalnie na tę oka­zję premierowy spektakl "Na­uka latania", w którym przywołując mit Ikara, stawia pytania o wolność i strach przed nią oraz cenę, jaką war­to zapłacić, by wolność osią­gnąć. Wielkim wydarzeniem obchodów rocznicy oraz festi­walu Malta będzie także świa­towa prapremiera widowiska "Ca Ira" - rock-opery skompo­nowanej przez Rogera Watersa, legendarnego lidera grupy Pink Floyd. Spektakl będący połączeniem musicalu, opery, koncertu rockowego i cyrku, którego wiodącym tematem jest rewolucja francuska, tak­że stanowi pretekst do rozwa­żań na temat wolności.

Muzyka jest stałym ele­mentem poznańskiego festi­walu. W tym roku widzów czeka jeszcze jedno niezwy­kłe i bezprecedensowe wyda­rzenie muzyczne. Maltę otworzy koncert artystów niezależnej nowojorskiej sce­ny muzycznej. Antony & The Johnsons, Devendra Banhart, Animal Collective i CocoRosie, którzy zagrają wie­czorem 30 czerwca na dziedzińcu poznańskiego Zamku.

Zanim pojawiła się Mal­ta, ludzie spontanicznie wy­chodzili w Polsce na ulice miast tylko, kiedy miały miejsce antykomunistycz­ne demonstracje lub uro­czystości kościelne. Sztuka stroniła od ulicy. Jedyną en­klawą był malutki Festiwal Teatru Ulicznego w Jeleniej Górze. Malta jest jedynym festiwalem sztuki w Polsce, który nacisk kładzie na działania happeningowe. Tu można zobaczyć teatry plenerowe, ale też teatry tańca czy koncerty muzycz­ne. Jest tradycją, że w fina­le festiwalu odbywają się wielkie widowiska muzyczne. Specjalne koncerty przygotowywali dla nas choćby Wojciech Killar i Jan A.P. Kaczmarek.

W tym roku na zakoń­czenie imprezy będzie moż­na zobaczyć specjalny, z okazji 20-lecia istnienia, wy­stęp zespołu Voo Voo. Do udziału w nim Wojciech Waglewski zaprosił swoich synów Fisza i Emade.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji