Artykuły

Gdynia. Wkrótce IX Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Bohaterką tegorocznego R@Portu będzie... Dorota Masłowska. Wielokropek stąd, że nie wydała ona w ostatnim czasie żadnego dramatu. Za to wydała płytę, która z miejsca stała się - kontrowersyjnym - przebojem.

I wszystko już jasne, jeśli chodzi o tegoroczną edycję Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Organizatorzy tego przeglądu najnowszej rodzimej dramaturgii ogłosili właśnie dokładny program pokazów konkursowych i imprez towarzyszących. Festiwal potrwa od 16 do 23 maja i rozpocznie się - jak zwykle - od bloku wydarzeń poświęconych Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej.

Przez dwa dni: w piątek i sobotę, 16 i 17 maja, w cyklu czytań scenicznych będzie można wysłuchać wszystkich pięciu tekstów, zakwalifikowanych przez jurorów do finału, a więc tekstów: Anny Wakulik, Mateusza Pakuły, Roberta Urbańskiego, Marii Spiss i Michała Bajera.

Ale najważniejsze wydarzenie tej części festiwalu będzie miało miejsce w niedzielę, 18 maja. To oczywiście ogłoszenie wyników obrad jurorów i wręczenie statuetki laureatce lub laureatowi. Zaraz potem festiwal przejdzie w fazę konkursu, w którym rywalizują gotowe spektakle, oparte na nowych polskich tekstach.

W tym roku w ramach konkursowych pokazów dziewiątej edycji imprezy będzie można zobaczyć siedem przedstawień, zrealizowanych przez teatry z całej Polski. Cykl ten rozpocznie "W środku słońca gromadzi się popiół" Narodowego Teatru Starego z Krakowa, sztuka przygotowana na podstawie tekstu Artura Pałygi, który zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w ubiegłym roku. Oprócz tego w r@portowym repertuarze znalazły się: "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" Sławomira Mrożka, zrealizowany na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana z Warszawy, "Niżyński. Zapiski z otchłani" Anny Burzyńskiej z krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, "Ostatnia sztuka" Bogusława Schaeffera z Teatru Groteska w Krakowie, "Depresja komika" Michała Walczaka z Teatru Montownia w Warszawie.

Jurorzy, którzy będą na miejscu oglądać wszystkie spektakle wydadzą werdykt dzień po ostatniej prezentacji, w piątek, 23 maja, podczas uroczystości zakończenia festiwalu.

Jak co roku organizatorzy zdecydowali się wybrać bohatera R@Portu - osobę szczególnie zasłużoną dla rodzimego dramatu - którego twórczość będzie w ramach gdyńskiej imprezy promowana w szczególny sposób. Tym razem tego zaszczytu dostąpiła kobieta - Dorota Masłowska, obecna na scenie rodzimej dramaturgii w sposób krótkotrwały i epizodyczny, ale znaczący: jej kilka zaledwie dramatów na stałe weszło do teatralnego obiegu nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.

Podczas festiwalu jej dramaty nie będą obecne bezpośrednio, ale z jej dziełem będzie można obcować na różne sposoby: zacznie się od konferencji naukowej, poświęconej jej dorobkowi teatralnemu, potem będzie można zobaczyć wystawę o na wskroś ironicznym tytule: "Życie i twórczość Doroty Masłowskiej w latach 1983-2014 w kraju i zagranicą", ale największa atrakcja zaplanowana została na koniec festiwalu - tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury, będzie można zobaczyć koncert zespołu Mister D. W tej grupie Masłowska... śpiewa, czy raczej melodeklamuje i - jak się łatwo domyślić - jest autorką wszystkich tekstów.

Album zespołu, zatytułowany "Społeczeństwo jest niemiłe", ukazał się dwa miesiące temu i z miejsca stał się wielkim przebojem rodzimej sceny muzycznej. Po pierwsze - za sprawą radykalnych, choć przecież w jakimś sensie typowych dla Masłowskiej, tekstów piosenek, po drugie - brudnej, szorstkiej, pełnej elektronicznych zgrzytów muzyki w podkładzie, po trzecie - zaskakujących teledysków, choćby tego, w którym tańczy sama Anna Rubik. Efekt był taki, że na pierwszy koncert zespołu, w jednym z warszawskich teatrów, stawił się tłum tak ogromny, że nie było szans wcisnąć do sali nawet palca.

Większość wydarzeń z programu festiwalu będzie się odbywać na dwóch scenach gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, cześć spektakli - jak co roku - będzie można zobaczyć na gościnnej scenie YMCA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji