Artykuły

Kraj. Światowa premiera sztuki o Janie Karskim

Z inicjatywy Muzeum Historii Polski w dniach od 12 do 19 maja pokazana zostanie w Łodzi, Kielcach i Warszawie sztuka oparta na biografii Jana Karskiego "Przyjechałem do ciotki Zofii" Arthura Feinsoda.

Spektakl w dwóch aktach z udziałem czworga aktorów, którzy wcielają się w piętnaście różnych ról i którym towarzyszy minimalistyczna scenografia, uwypuklająca warstwę dialogową tekstu, będzie okazją do skupienia uwagi na postaci Jana Karskiego (1914-2000), słynnego kuriera Polskiego Podziemia. Jest to oparta na autentycznych wspomnieniach historia emisariusza, który podjął swą misję w nadziei, że przyczyni się do powstrzymania Zagłady.

Spektakl o polskim bohaterze II wojny światowej, przygotowywany przez kilka lat na amerykańskim Indiana State University, po raz pierwszy wystawiony będzie 9 i 10 maja na festiwalu teatralnym "Here and Now" w Mannheim w Niemczech, a następnie pokazany zostanie również w Polsce - w Łodzi, Kielcach i Warszawie, w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Jana Karskiego oraz organizowanych przez Muzeum Historii Polski Dni Pamięci o Karskim.

"Przyjechałem do ciotki Zofii" jest zarówno tytułem sztuki, jak i tajnym hasłem ostatniej misji Karskiego. Podjąwszy się swojej ostatniej misji, którą było m.in. poinformowania światowych przywódców o systematycznej Zagładzie Żydów dokonującej się na ziemiach polskich, Karski podróżuje przez Europę do Stanów Zjednoczonych, zmieniając tożsamość i swoją osobistą historię.

Arthur Feinsod, autor "Przyjechałem do ciotki Zofii" i dyrektor artystyczny Teatru Repertuarowego "Crossroads" (Rozdroże) na Uniwersytecie Stanu Indiana, współpracuje od 2001 roku z młodymi aktorami. Z pomocą reżysera Dale'a McFaddena udało im się stworzyć spektakl oparty na opowieści o heroicznej postaci kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Przenosząc losy Karskiego na teatralne deski, dramaturg czerpał z wielu źródeł, próbując jednocześnie stworzyć studium psychologiczne bohatera wojennego, jak i emocjonujący, pełen akcji thriller. Autor skupił się nie tylko na tym, by wiernie oddać historię: namawia nas do tego, byśmy razem z Karskim podążyli ku źródłom jego heroicznej postawy i powtarza za polskim kurierem prośbę, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy.

W sztuce występuje czwórka aktorów: Brad Venable, Josh Krause, Julie Dixon i Alex Miller.

Partnerami Muzeum Historii Polski przy organizacji polskich przedstawień sztuki Arthura Feinsoda są: w Łodzi - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w Kielcach - Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, w Warszawie - Muzeum Historii Żydów Polskich. Spektakl będzie można obejrzeć w Łodzi 13 maja, w Kielcach 15 maja i w Warszawie 18 maja.

Bieżący rok , w którym przypada stulecie urodzin Jana Karskiego, został ustanowiony jego rokiem przez Sejm RP. Jest to także kulminacyjny moment czteroletniego programu "Jan Karski. Niedokończona misja" realizowanego w Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

***

Spektakl zaprezentują aktorzy i twórcy z Teatru

Repertuarowego Crossroads (Rozdroże) na Uniwersytecie Stanu Indiana.

Przedstawienie będzie grane w języku angielskim, zapewniamy tłumaczenie.

// KIEDY: 13 maja 2014, godz. 18.00

// MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83,

91-755 Łódź

WSTĘP WOLNY

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji