Artykuły

Gdańsk. I Forum Animacji Kultury w BUG

Chcesz się dowiedzieć, jak organizować imprezy kulturalne? Chcesz podpatrzeć, jak to robią inni? Chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie? Forum Animacji Kultury jest właśnie dla ciebie. Pierwsza edycja - już w piątek, 30 maja.

Kiedyś sytuacja była jasna: w każdym ośrodku wczasowym, w każdym domu kultury i na każdym statku był "kaowiec", czyli "instruktor kulturalno-oświatowy", którego zadaniem było organizowanie najróżniejszych imprez kulturalnych i okołokulturalnych dla uczestników. I "kaowiec" oczywiście doskonale wiedział, jak to robić - wystarczy obejrzeć film "Rejs", żeby się o tym przekonać.

Na szczęście dziś rzecz wygląda trochę inaczej. I nawet jeśli pierwsi "animatorzy kultury" kilka lat temu spotykali się z różnym przyjęciem i reakcjami, dziś to uznany zawód, funkcjonujący z równym powodzeniem w sferze publicznej, jak i prywatnej - wielu animatorów kultury działa obecnie w ramach organizacji pozarządowych, albo prowadzi własne firmy.

Przygotowywanie najróżniejszych imprez kulturalnych: od skromnych spotkań z nieznanymi jeszcze szerzej pisarzami, przyciągających garstkę osób, aż do wielkich wydarzeń, w których uczestniczą tłumy, to oczywiście trudna sztuka, wymagająca z jednej strony formalnych ram funkcjonowania kultury, z drugiej - najróżniejszych praktycznych umiejętności: od talentu do negocjowania wysokości wynagrodzeń, aż do najbardziej prozaicznych kwestii, które zawsze mogą w ostatniej chwili wymagać natychmiastowej interwencji: najbardziej aktywni animatorzy kultury mogliby przecież bez końca opowiadać anegdoty o tym, jak - kiedy zawiodły już wszystkie inne sposoby - sami musieli rozwijać kable na scenie i szukać odpowiednich wtyczek.

Animacja kultury w ostatnich latach stała się nie tylko przedmiotem specjalnych kursów dla osób związanych w ten czy inny sposób ze sferą kultury, trafiła także do programów uniwersyteckich. I to właśnie studenci specjalności "Animacja i upowszechnienie kultury" na Uniwersytecie Gdańskim przygotowali bardzo ciekawą imprezę, podczas której przedstawią swoje pierwsze, zrealizowane już projekty i będą słuchać swoich starszych, bardziej doświadczonych koleżanek, które będą się dzielić swoimi doświadczeniami. Na tym polegać ma Forum Animacji Kultury, którego pierwsza edycja odbędzie się w najbliższy piątek, 30 maja w budynku biblioteki uniwersyteckiej.

- Za koncepcją Forum stoi myślenie o kulturze jako przestrzeni rozmowy, wymiany, spotkania człowieka z człowiekiem - opowiada Barbara Świąder-Puchowska, organizatorka Forum, wykładowczyni z Katedry Kulturoznawstwa. - Za każdym projektem, organizacją, instytucją kryją się przecież konkretni ludzie z ich unikatowymi osobowościami, wrażliwościami, światopoglądami. Poprzez swoje propozycje kulturowe, zapraszają nas "do siebie" i proponują rozmowę na istotny dla nas wszystkich temat. Przebieg i efekt tej rozmowy jest naszym wspólnym dziełem. Mamy nadzieję, że dzięki powstaniu Forum trójmiejskie środowisko twórców i animatorów kultury zyska przestrzeń także do refleksji na własny temat.

Forum rozpocznie się od prezentacji studenckich projektów, przygotowywanych w ramach zajęć pod kierunkiem Świąder-Puchowskiej, które odbyły się w ostatnich tygodniach. W godz. 13.15-15.15 zaplanowany został panel dyskusyjny "Ja, animator", w którym udział wezmą doświadczone gdańskie animatorki kultury: Natalia Cyrzan i Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Agnieszka Grewling-Stolc z Teatru Miniatura w Gdańsku i Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST, Elżbieta Okroy i Ewa Okroy ze Stowarzyszenia Na Styku oraz Katarzyna Pastuszak z Teatru Amareya i Klubu Żak w Gdańsku. Na koniec organizatorzy zaplanowali jeszcze zamkniętą część warsztatową. Na pozostałe części forum wstęp jest wolny.

I Forum Animacji Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, piątek, 30 maja, godz. 9.45, aula 028, Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji