Artykuły

Płock. Aktorzy ruszą w objazd z "Teatrem na wozie"

Kilkanaście mazowieckich wsi planują odwiedzić aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w ramach projektu "Teatr na wozie". Jak w dawnych czasach, trupa teatralna wyruszy w trasę wozem konnym, by w okolicznych wsiach dawać przedstawienia.

Początek trasy planowany jest na sierpień. Jeżeli projekt się sprawdzi, będzie kontynuowany w latach następnych - poinformował dyrektor płockiego teatru Marek Mokrowiecki (na zdjęciu).

- To trochę taki powrót do wozu Tespisa, aktora i poety ze starożytnej Grecji, czyli powrót do prapoczątków teatru - podkreślił Mokrowiecki.

- Ma być tak, jak bywało dawniej, czyli zajeżdżamy wozem do wsi i gramy spektakl, w naturze. Spotykamy się z ludźmi. Śpimy w namiotach albo na słomie. A potem ruszamy dalej, do następnej wioski - dodał dyrektor płockiej sceny.

W czasie objazdu aktorzy wystawiać będą sztukę nawiązująca do mitów starosłowiańskich "Mit o Sołnce i Swarożycu", do której scenariusz napisała Iwona Kusiak. Będzie to spektakl w wersji dla dzieci i dla dorosłych.

- Mamy już zapewniony przepiękny, wielki wóz z plandeką i konie. Przygotowujemy właśnie kostiumy i rekwizyty. Ruszamy w trasę w drugiej połowie sierpnia. Będziemy grali w plenerze, bez sztucznego oświetlenia i nagłośnienia. Chcemy objechać okoliczne wsie, dotrzeć do najmniejszych nawet wiosek - powiedział Mokrowiecki.

Dodał, że projekt "Teatr na wozie" w zamierzeniu ma nawiązywać do tradycji teatru kuglarskiego, a jednocześnie przełamywać bariery - aktor i widz.

- Tam, gdzie będziemy gościć, chcemy po spektaklu spotykać się z publicznością przy ognisku. Chcemy tych ludzi poznać. Mamy nadzieje, że usłyszymy także od nich ciekawe opowieści, ich własne historie, wspomnienia, gawędy, legendy. Chcemy włączyć również dzieci do zabawy w teatr. Pokazać im, jak można stworzyć rekwizyt teatralny, czy lalkę z przysłowiowych dwóch patyków i kawałka szmatki - podkreślił Mokrowiecki.

W 2012 r. w Płocku obchodzono rocznicę 200-lecia tamtejszej sceny teatralnej, jednej z najstarszych tego typu stałych placówek kulturalnych w Polsce. W pobliżu miejsca, gdzie w latach 1812-1940 istniał pierwszy budynek płockiego teatru - na nadwiślańskiej skarpie niedaleko Starego Miasta - odsłonięto wówczas tablicę pamiątkową.

Utworzony w 1812 r. w dawnym kościele św. Trójcy płocki teatr działał w tej siedzibie do II wojny światowej. W 1940 r. zabytkowy, klasycystyczny gmach zburzyli hitlerowcy. Teatr wznowił działalność w nowym budynku, jako stała placówka kulturalna, w 1975 r. Rodzicami chrzestnymi nowej płockiej sceny byli wybitni aktorzy: Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki. W 1980 r. teatr otrzymał imię dramaturga, Jerzego Szaniawskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji