Artykuły

Katowice. Wystawa Formy Bohdana Cieślaka w CSP

Bohdan Cieślak jest scenografem otwartym na eksperymenty z przestrzenią, nie uciekającym od oryginalnych i nietypowych rozwiązań scenicznych. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Dzięki traktowaniu jej, jako zbiorów relacji, a nie w kategoriach statycznych dekoracji, stanowi ona zamknięty, umowny świat, który na deskach teatralnych łączy w integralną całość inscenizację z grą aktora. Budując widowisko, artysta punktuje znaczenie wykonawcy w przedstawieniu jako elementu przestrzeni scenicznej, wskazując na znaczenie ruchu, jego kompozycji i dynamiki. Na potrzeby każdego ze spektakli tworzy odmienne relacje przestrzenne między aktorami a widzami, dostosowywane do inscenizacji i wpływające w sposób zasadniczy na percepcję przedstawienia. Jego scenografie stają się polem komunikacyjnym nie tylko pomiędzy aktorami, ale także między nimi i widownią.


Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Lechem Raczakiem, Ewą Wycichowską, Markiem Pasiecznym, Sławomirem Chwastowskim, Mirosławem Kocurem i wieloma innymi. Spektakle w scenografii autora prezentowane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Malta" w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur oraz "Sacrum-Profanum" w Łodzi, a także na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie. Za scenografię do spektaklu Lecha Raczaka pt. "Zona" otrzymał Nagrodę "Żelaznej Kurtyny" w Legnicy i nagrodę za "Największą Formę Małych Form" na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie.



Wystawa jest prezentowana w Centrum Scenografii Polskiej, ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Bilet wstępu: 1,00 zł



Kuratorzy: Magdalena Czerny, Adam Kowalski



***
Zajęcia edukacyjne w ramach wystawy



Wszystko gra

Czy aktorem może być tylko człowiek? Czy scenografia może się ukrywać w budynku? Czy dom może zostać aktorem, a dźwig tańczyć w balecie? O architekturze i budynkach stworzonych nie tylko do mieszkania oraz teatrach, w których gra nie tylko scena pogawędzimy przy warsztatowym stole pełnym materiałów plastycznych.



Budowanie na planie. Interaktywne wakacje w przestrzeni miasta

Warsztat teatralny poświęcony spektaklom wystawianym na ulicach i placach, rynkach i podwórkach. W przestrzeni nowej siedziby Muzeum Śląskiego stworzymy kolejne sceny, których kształt będzie zależeć jedynie od naszej wyobraźni. Wszystko może się wydarzyć, gdyż planujemy podróże ziemskie i kosmiczne.



Lekcja muzealna: 6,00 zł/osoba

Zapisy na zajęcia: a.bartnicka@scenografia-polska.pl, tel. 503 476 172.

Na zdjęciu: szkic projektu do spektaklu "Zona" w reż. Lecha Raczaka, scenografia: Bohdan Cieślak, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, 2003 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji